Bu haber kez okundu.

Kredi kartı ile icra dosyası borcunu nasıl öderim?

Adalet Bakanlığı, icra borcu olan kişiler için yeni bir ödeme kolaylığını hayata geçirdi. Vatandaşların, vatandas.uyap.gov.tr adresinden ulaşabilecekleri sistem sayesinde icra borcu kredi kartı ile taksitli veya tek çekim halinde ödenebiliyor. Peki; Kredi kartı ile icra dosyası borcunu nasıl öderim? İşte detaylar...

PARAM adı verilen kredi kartı ile icra dosyası borcu ödeme sistemi nedir, nasıl yapılır? sorularına karşılık bakanlık tarafından yapılan açıklamada; "T.C. Adalet Bakanlığı tarafından; 27.05.2016 tarihinden itibaren icra dosyalarına kredi kartı ile tek çekim ve taksitli olarak ödeme kolaylığı getirilmiştir. Kredi kartı ile ödeme yapmak için vatandas.uyap.gov.tr adresine girerek sisteme e-devlet şifreniz, elektronik imzanız ya da mobil imzanız ile giriş yapabilirsiniz." ifadelerine yer verildi.

Kredi kartıyla icra borcunuzu taksitli veya tek çekim ödemek için ilk olarak E-Devlet giriş yapmanız gerekiyor. Bunun için E-imza, M-imza ya da E-Şifre ile Giriş seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz. E-imza veya mobil imza ile giriş yaptığınızda aşağıdaki adımları inceleyerek kredi kartı ile ödeme işlemini yapabilirsiniz.

1. Adım: Sisteme Giriş, vatandas.uyap.gov.tr adresine girerek sisteme giriş butonuna tıklayınız.

2. Adım: Giriş Tipi Seçimi, E-İmza Girişleri kısmından e-imza ile giriş yapabilirsiniz.

3. Adım: Dosya Seçimi, Dosyalarım kısmına tıklayınız (1) , Tüm Dosyalarım kısmına tıklayınız (2), Dosya Türünü seçiniz (3), Birimi seçiniz (4), Sonuç kısmında, borcunu ödemek istediğiniz dosyanızı görüntülemek için "Dosya Görüntüle" butonuna basınız. (5)

4. Adım: Ödeme Sekmesi Seçimi, Ödeme sekmesine tıklayınız (1) , Param (Kredi Kartı Tek Çekim / Taksit) seçeneğine tıklayınız (2), Tahsilat Türünü "Borç Tahsilatı" olarak seçiniz. (3)

5. Adım: Ödeme Bilgilerinin Seçimi, Taraf kısmına tıklayınız ve borçlu seçiniz(1) , Tahsil Harç Oranları seçeneğine tıklayınız (2),

6. Adım: Ödeme Yapan Bilgileri Girişi, Kredi kartı sahibinin adını ve soyadını giriniz (1) , Yapacağınız ödeme ile ilgili açıklama giriniz (2), Ödeyeceniz tutar için "Miktar" giriniz. (3), İşlem sonucu ile ilgili bilgiyi alabilmek için cep telefonu numaraınızı giriniz (4), "Sonraki Adıma Geç" butonuna basınız. (5)

7. Adım: Taksit / Tek Çekim Seçim Tablosu, Ödeme yapmak istediğiniz vade türüne göre seçiminizi yapın.

8. Adım: Kredi Kartı Bilgileri Girişi, Ödeme yapmak istediğiniz kredi kartına ait istenen bilgileri eksiksiz olarak giriniz ve "Ödeme Yap (3d Güvenli)" butonuna basınız.

9. Adım: İşlem Sonucu, Kredi kartınızdan çekim işlemi başarılı ise yukarıdaki ekran görünücektir. İşleminizin tamamlanabilmesi için "ÇIKIŞ" butonuna basınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×