Bu haber kez okundu.

Mega projeler İstanbul'un değerine değer katıyor
İstanbul'un taşı toprağı altın sözü günümüzde gerçek oldu. 2013 yılında ilan edilen ve bir bir hayata geçirilen mega projeler, İstanbul'daki arsa ve konut fiyatlarının değerini arttırdı. Boğazdaki yalılar hariç İstanbul'daki gayrimenkullerin değeri son 3 yılda ikiye katlanarak 1.5 trilyon liraya ulaştı.

GAYRİMENKULLERİN DEĞERİ BÜYÜK ORANDA ARTIŞ GÖSTERDİ

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün güzergahının geçtiği Eyüp, Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer ve Beykoz'daki arsaların değeri 3-4 kar arttı. 2009 yılında dönümü 500 TL olan bölgedeki bir arsanın fiyatı 2013 yılında 10 bin liraya günümüzde de 50 - 60 bin lira seviyesine yükseldi.

3. Köprü'nün güzergahı üzerinde bulunan Sultanbeyli İlçesi'ndeki konutlar 3 yılda yüzde 73, köprüye yakın Başakşehir'deki konutlar ise yüzde 88 değer kazandı. 2013 yılında İstanbul'da 3 milyon 100 bin konut bulunuyordu. Kentsel Dönüşüm kapsamında buna 200 bin konut daha eklendi. Emlak fiyatlarında mega projelerin etkisi büyük.

Örneğin Silivri'de 3 yıllık emlak artış oranı yüzde 91 oldu. Bundaki ana sebep Kanal İstanbul'un bu bölgeye yapılacak olması. Kadıköy'deki artışsa yüzde 92. Bunun sebebi de kentsel dönüşüm. Ataşehir'deki emlak artışı ise 3 yılda yüzde 102 oldu. Sebebi ise İstanbul Finans Merkezi'nin etkisiyle markalı konutların bu ilçede yoğunlaşması.

Belediyelerin projeleri de emlak fiyatlarını yükseltti. Maltepe Meydanı projesiyle ilçedeki emlak fiyatları son üç yılda yüzde 96 arttı. Yenikapı Projesi de Fatih'te aynı etkiyi yaptı. İlçede üç yıllık emlak değeri artışı yüzde 97 ile rekor kırdı.

Kaynak: STAR
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×