Bu haber kez okundu.

Merkez Bankası 20 Ekim 2016 faiz kararı açıklandı
Merkez Bankası Ekim ayında faiz indirimi yapacak mı yapmayacak mı sorusu nihayet yanıt buldu. TCMB'den yapılan açıklamada faiz oranlarında değişiklik yapılmadığı hem politika faizi hem de faiz koridorları oranının sabit tutulduğu bildirildi. Kararın açıklanmasının ardından dolar 3,05 TL'ye geriledi.

PİYASALAR ŞAŞKIN

20 Ekim 2016 Merkez Bankası faiz kararına göre, faiz koridorunun üst bandında değişiklik yapılmadı. Ekonomistlerin çeyrek puanlık indirim bekleyişi karşılık bulmayan kararda faizler yüzde 8.23'te bırakıldı. Bu da piyasalarda şaşkınlıkla karşılandı.

FAİZ İNDİRİMİ NEDEN YAPILMADI?

Piyasaların faiz indirimi beklentisi ve indirimlerin devam edeceği dolar kurundaki yükselişte etkili oldu.

FAİZLER ARDI ARDINA 7 DEFA DÜŞTÜ

Merkez Bankası geçen ay faiz koridorunun üst bandında 25 baz puan indirimine gitmiş hatta faizleri ardı arkasına 7 ay boyunca indirmişti. Koridorun üst bandını yüzde 8.25 seviyesinde koruyan banka politika faizinde ise 7.50 seviyesinde uyguluyordu. Banka, bugüne kadar 250 baz puan indirim yaptı. Ancak Ekim ayı faiz kararında indirim yapılmadı.

REZERVLER ARTTI

TCMB haftalık para ve banka istatistikleri verilerine göre, 14 Ekim'de sona eren haftada Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 1 milyar 11 milyon dolar arttı ve 100 milyar 927 milyon dolara ulaştı. Altın rezervlerinde ise önceki haftaya göre değişim olmadı ve 18 milyar 525 milyon dolarda kaldı. Böylece, bankanın toplam rezervleri biten haftada, bir önceki haftaya göre 1 milyar 11 milyon dolar artış göstererek 119 milyar 452 milyon dolara çıktı.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×