Bu haber kez okundu.

Merkez Bankası faiz kararı ne oldu 24 Kasım kritik açıklama

Kasım ayı için kritik bir öneme sahip olan Merkez Bankası faiz kararı 24 Kasım yani bugün açıklandı. Ekonomistlerin faiz arttırımı beklentisi haklı çıktı. Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan artırdı. Faiz koridorunun üst bandı ise 25 baz puan artırıldı. Yabancı para zorunlu karşılıkları 50 baz puan indirildi. MB kararıyla Dolar 3,38 TL'nin altına geriledi!

Merkez Bankası faiz kararı beklenirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün akşam yaptığı konuşmasında söylediği sözler, Banka ile Sarayın arasındaki ipleri germişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında açık açık bankayı eleştirerek, ''Tokadı ben yiyeyim sefasını o sürsün yok öyle bir şey.'' dedi.

Piyasaların hangi yöne gideceğinde etkili olması beklenen faiz kararı açıklaması, özellikle doların son dönemde yükselmesi ve dalgalanmaların yaşandığı bir döneme denk gelmesi ise dikkat çekici. Faiz koridorunun üst ve alt bandında ise herhangi bir değişiklik yapılması beklenmiyor. Bugün iç gündemde Merkez Bankasının faiz kararı ve açıklamaları günün ikinci yarısında piyasaya yön verecek önemli bir gelişme olmakla birlikte, faiz konusundaki belirsizlik başta TL tahviller olmak üzere BIST100 üzerinde de etkisini net bir şekilde gösterecektir.

EKİM'DE FAİZE DOKUNULMADI

Merkez Bankası Ekim ayında yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında faize dokunmamıştı. Faiz koridorunun üst bandında arka arkaya yedi indirim yapan banka, faiz indirimlerine ara vermişti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×