Bu haber kez okundu.

Yerli imkanlarla MKE tarafından üretilen ilk parti Modern Piyade Tüfeği (MPT-76), Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim ediliyor. Her türlü koşulda çalışması için tasarlanarak Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) tarafından seri üretimi yapılan tüfek 42 farklı testi başarı ile tamamlayan tek piyade tüfeği olma özelliğini de taşıyor. Peki MPT-76'nın özellikleri nelerdir?

MİLLİ TÜFEK MPT-76 ÖZELLİKLERİ

Tamamen milli imkanlarla tasarlanıp üretilmiş Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk piyade tüfeğidir. Soğuk dövme metodu ile üretilen serbest salınımlı namlu yüksek vuruş hassasiyeti sağlamaktadır. Tüfek üzerine monte edilmiş olan alev gizleyen, özel tasarımıyla kullanıcıya etki eden geri tepme kuvvetini azaltmaktadır. Arpacık katlanabilir yapıdadır. Katlanır yapıdaki dönergez kullanıcıya yükseliş ve yan ayar olanağı sağlar. Sessiz kurma sistemine sahip kurma kolu, her iki elle kullanım olanağı sunar. 12 kademeli hassas olarak ayarlanabilen dipçik yapısına sahiptir. 600 metre etkili menzil ve 800 metre/saniye ilk hızı ile dakikada 700 mermi atabilir. Tüfeğin ağırlığı 4.1 kilogramdır. 10 bin atımlık namlu ömrü bulunan MPT-76'nın şarjör kapasitesi 20 mermilik ve tüfeğin toplam uzunluğu ise 920 milimetredir.

Milli Tüfek MPT-76 Teknik Özellikleri
Milli Tüfek MPT-76 Teknik Özellikleri

TSK'YA 20 BİN ADET MPT-76 TESLİM EDİLECEK

MKE silah fabrikasına üretilen MPT-76 piyade tüfeği, tüm teknik özellikleri ve özgün tasarımı ile dünya silah sektöründe dikkatleri üzerine çeken bir silah olarak da bilinmektedir. MKE ilk etapta Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) bu tüfekten 500 adet teslim edecek. 2015 yılında imzalanan tedarik sözleşmesi kapsamında 20 bin MPT-76 üretimi yapılacak. Yarın teslim edilecek 500 adetlik ilk partinin ardından 2017 yılı sonuna kadar geriye kalan 19 bin 500 milli piyade tüfeği MPT-76'nın teslim edileceği öğrenildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×