Bu haber kez okundu.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Maaşın 3 katı veya 10 katı faizsiz avans...

Maddi sıkıntı içerisinde olan emeklilere ilaç gibi bir uygulama gündemde. Maaşının 3 katı ya da 10 kadar avans veya faizsiz kredi imkanı geliyor. Üstelik geri ödemesi 36 aya yayılacak. İşte detaylar...

Yıllarca çalışıp emekli olan kişilerin nakit sıkıntısı ihtiyacına ilaç olabilmek için harekete geçiliyor. Nakit sıkıntısı içerisinde olan emeklilere maaşlarının 3 veya 10 katı kadar avans fırsatı ya da faizsiz kredi imkanı sunulacak. Uygulama hayata geçerse, avanslar Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan, faizsiz krediler ise anlaşılan bankalardan verilecek.

Maaşın 3 Katı Kadar Avans

Avans sistemiyle, emekliler Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurup maaşlarının 3 katına kadar para alabilecek. Ödenen avans, 36 aya varan taksitlerle emeklinin maaşından kesilecek. Bunun için herhangi bir faiz uygulanmayacak. Örneğin; maaşı 2 bin lira olan emekli, 6 bin lira avans çekebilecek. Bunu da ayda 166,67 lira taksitle 36 ayda geri ödeyecek.

Memura Faizsiz Kredi

Faizsiz kredi için ise emekli maaşlarının yatırıldığı bankalara teklif götürülecek. Öncelikle kamu bankalarıyla görüşmeler yapılacak. Anlaşma sağlanırsa, emeklilere maaşlarının 10 katı kadar faizsiz kredi verilmesi gündeme gelecek. Maaşı 2 bin lira olan emekli, 20 bin liraya varan kredi çekebilecek. Kredinin geri ödemesi ise emeklinin maaşından taksitler halinde yapılacak. Taksit ödemelerinin sürdüğü dönemde emekliler maaşlarını krediyi veren bankadan alacak. Böylece taksitler direkt olarak hesaptan kesilecek ve emeklinin ikinci bir işlem yapmasına gerek kalmayacak. Emekliler, faizsiz para imkanlarının bir an önce hayata geçirilmesini istiyor.

Torununa Bakan Büyükanneye Ücret Yolda

Büyük ilgi gören büyükanneye destek projesinde pilot uygulama tamamlandı. Yüz binlerce kişi proje konusunda alınacak karara kilitlendi. 3 yaşın altındaki torunlarına bakan büyükannelere aylık 425 lira verilmesini içeren pilot uygulama, Mart 2017'de hayata geçmişti. 12 aylık uygulamaya, 10 ilde 6 bin 500 aile katıldı. Projede süre tamamlandı.

Genele Yayılırsa Bütün Büyükanneler Yararlanabilecek

Aile Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı, projenin artılarını ve eksilerini masaya yatıracak. Buna göre projenin genel bir uygulamaya dönüştürülüp dönüştürülmeyeceğine karar verilecek. Eğer proje genel uygulamaya dönüştürülürse, Türkiye'nin her yerinde torun bakan ve şartları sağlayan büyükanneler destek alabilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×