Bu haber kez okundu.

Nexpara neden bitti? Alınan, satılan Nexparalar ne olacak?

Açıklandığında büyük ses getiren ve Türkiye'nin yerli kripto parası olma vaadiyle yola çıkan Nexpara'nın ömrü 14 gün sürdü. Firma Nexpara'nın piyasadan çekildiğini açıkladı. Peki Nexpara gerçekten bitti mi? Nexpara neden bitti? Alınan, satılan Nexparalar ne olacak? Nexparalar iade edilecek mi? İşte detaylar...

Yerli kripto para Nexpara son buldu. Firmanın internet sitesinden yapılan açıklamada Nexpara'nın piyasadan çekildiği duyuruldu. Nexpara'nın bugüne kadar 2 milyon 840 bin TL'lik yatırım aldığı belirtilen açıklamada, bundan sonraki yol haritası hakkında ve Nexparaların iadesi konusuna açıklık getirildi.

Nexparalar İade Edilecek mi?

Nexpara'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, 1 Mart 2018 halka arz edilen Nexpara'nın bugüne kadar 2 milyon 840 bin TL 'il yatırım aldığı belirtildi. Nexpara'nın piyasan çekilme kararı sonrası ise bugünden itibaren Nexparaların iade edilmeye başlandığı belirtildi.

Nexpara neden bitti?

Nexpara'nın neden bittiği ile ilgli de bilgi verilen yazıda, "Yol haritamızda belirlediğimiz BDDK ve KOIN VAKIF planlarımızın, yetkili merciler ile yaptığımız görüşmeler sonrasında, şu anki Türkiye Cumhuriyeti kanunları çerçevesinde imkansız olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız" denildi.

İşte Nexpara internet sitesindeki o yazı:

“Yol haritamızda belirlediğimiz BDDK ve KOIN VAKIF planlarımızın, yetkili merciler ile yaptığımız görüşmeler sonrasında, şu anki Türkiye Cumhuriyeti kanunları çerçevesinde imkansız olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Bu nedenle, 14 Mart 2018 tarihi itibariyle konu ile alakalı yapmış olduğumuz yönetim kurulu toplantısında aldığımız karara istinaden, süreç içerisinde bizlere güvenerek yatırım yapan tüm üyelerimizin zarar görmemesi adına ivedilikle 14 Mart 2018 saat 09:30’dan itibaren tüm havale/eft yatırımları geri iade edilecektir. Ayrıca, Bitcoin ve Ethereum olarak yatırım yapanlara ilgili cüzdan bilgileri paylaşılacaktır. Bu süreçte bizlere güvenen, inanan, yanımızda olan herkese ayrı ayrı teşekkür eder, kripto hayatınızda bol kazançlar dileriz.”

Eylem Cülcüloğlu Böyle Duyurdu

Kripto paralar konusunda çeşitli analizler yapan ve eğitimler veren Eylem Cülcüloğlu ise NeXpara’ya verdiği danışmanlığa son verdiğini duyurdu:
 


 

NeXpara nedir? Neden Piyasadan çekildi?

Türk yazılım ekipleri tarafından Türkiye’de geliştirilen NeXpara, 1-31 Mart 2018 tarihlerinde halka arz ediliyordu. 80 milyon vatandaşımızı temsilen sadece 80 milyon adet dağıtılması planlanan NeXpara’nın, teknolojisinin gereği olarak daha fazla üretilmesi mümkün olmayacaktı. BDDK Lisanslı ödeme sistemi başvurusu da yapmayı planlayan NeXpara, kendine özel ATM kartı ile alışverişte de kullanılabilen, yabancı kripto paraların alternatifi yerli ve milli kripto para birimi olacaktı. Ancak Türkiye Cumhuriyeti kanunları gereğince bunun mümkün olmadığının anlaşılmasıyla, yerli kripto para piyasadan çekilme kararı aldı.

BDDK'dan Lisans Alacaktı

Kripto para teknolojisinin ekonomik sistemde karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, kripto paraların herhangi bir regülasyona tabi olmaması. Diğer ödeme sistemleri devlet tarafından kontrol edilirken kripto paralarda bu kontrol bulunmuyor. Türkiye’nin milli kripto parası olarak yola çıkan NeXpara, BDDK lisanslı ödeme sistemi olarak bu durumu değiştirmek istiyordu. NeXpara piyasaya sürülür sürülmez, Bankacılık Denetleme Kurulu’na lisanslı ödeme kuruluşu başvurusu yaptı ancak bunun mevcut kanunlar nedeniyle imkansız olduğu görüldü. NeXpara, BDDK lisansının alınması ile birlikte Türkiye’nin her yerinde işletmeler güvenle NeXpara kabul edebilecekti.

Yüksek Güvenlik Hedefliyordu

NeXpara, yüksek güvenlik, yüksek işlem hızı ve düşük işlem ücreti sunan Ethereum mimarisini ve ağını kullanıyordu. Ekim 2018 tarihi itibariyle Ethereum tabanlı kendi özel blok zincirine geçiş yapmayı planlayan NeXpara, bu sayede işlem hızlarını daha da artırırken, işlem ücretlerinin azalmasını sağlayacaktı.

Anahtar Kelimeler:
Nexpara
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×