Bu haber kez okundu.

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar 2017

Ev kredisi hemen herkesin hayalini kurduğu eve daha hızlı bir şekilde kavuşmanın anahtarlarından bir tanesidir. Ancak ev kredilerinde bankalar belli bir miktar peşinatınızın olmasını şart koşmaktadırlar. Konut kredisi veren bankalar bir konutun ancak % 70 - % 75 kadarına kredi verebilmektedirler. Bankacılık düzenleme ve denetleme kurulunun yayınladığı mevzuat uyarınca tüm bankalar bu şarta uymak zorundadır.

EV KREDİSİ ÇEKMEK

Ev kredisi için başvuran kişinin krediyi alabilmesi için belli şartları sağlamış olması gerekmektedir. Konut kredisi için başvuran kişinin öncelikle kredi notuna bakılır. Kredi notu yeterli yükseklikteyse, krediyi çekecek kişiyle birlikte evinde gelir sağlayan diğer kişilerin gelirleri değerlendirilir. Gider durumunun gelir durumuna oranı ve çekeceğiniz kredinin aylık ödemelerinin tüm bu rakamlara oranı ev kredisi alıp alamayacağınızı belirleyen etmenlerin başında gelmektedir. 100 bin lira değerindeki bir evi almak istediğinizde bu evin faiziyle birlikte size maliyeti 120 ay vadeli 175 bin civarını bulacaktır. Bu durumda aylık ödemeleriniz 1450 civarlarında seyredecektir. Böyle bir kredi rakamını ödeyebilmek için aylık gelirinizin 4000 lira civarında olması banka tarafından istenmektedir. Eğer tüm bu seçenekler olumluysa ev kredisi almanızın önünde tek bir engel kalmaktadır. Bu da ev kredisinin banka tarafından karşılanan % 70 - % 75 tutarındaki rakamını %100’e tamamlayacak peşinatı bulabilmek.

 PEŞİNAT VERMEDEN EV KREDİSİ

Peşinat tutarına tekabül eden % 25 lik dilimi vermeden bankalardan ev kredisi çekmenizin tek bir yolu bulunmaktadır. İpotek göstermeniz halinde hiçbir peşinat vermeden ev kredisi çekebilirsiniz. Diğer bir çare de tanıdık bir emlakçı ve tanıdık banka şubesi yardımıyla evin değerini olduğundan fazla göstermektir. Bu iki seçeneğin haricinde ne yazık ki peşinat ödemeden ev kredisi çekmek mümkün değildir.

abchaber.com ÖZEL HABER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×