Bu haber kez okundu.

Sevgililer Günü çiçek fiyatları Gül Orkide Lale fiyatı ne kadar?

Sevgililer Günü çiçek fiyatları açıklandı. Her yıl takvimler 14 Şubat tarihini gösterdiğinde dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde sevgililer günü kutlaması yapılmaktadır. Sevgililer için önemli olan bu gün ayrıca piyasaya hareket getiren bir gün olarak da bilinir. Zira, sevgililer günü geldiğinde hediyelik eşya satışları arttığı gibi bu artış çiçekçileri de sevindirmektedir. Peki 14 Şubat Sevgililer Günü'nde en çok satılan Kırmızı Gül fiyatı ne kadar olacak?

Konuyla ilgili açıklama İstanbul Çiçekçiler Esnaf Odası Başkanı Sunay Çalışır'dan geldi. Çalışır, her Sevgililer Günü öncesinde çiçekçilerin yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirterek, bu özel günde en nadide çiçeklerin çiçek tezgahlarını süsleyeceğini söyledi. Müşterilere en iyi şekilde hitap etmek için farklı ürünler hazırlandığını açıklayan Çalışır; Çin, Kenya ve Ekvador'dan 100 çeşit gül getirildiğini bildirdi. Sevgililer Günü'nde en çok gül satışı yapıldığını söyleyen Çalışır bunun yanında orkide, kır çiçeği ve lale'nin de büyük talep gördüğünü kaydetti.


Sevgililer Günü Gülleri

GÜL, ORKİDE, LALE FİYATLARI NE KADAR?

Sunay Çalışır, 14 Şubat çiçek fiyatları hakkında bazı bilgiler verdi. Çalışır, 3-4 yıl önceki çiçek fiyatlarının bu yıl geçerli olacağını açıkladı. Geçmiş yıllara göre fiyatlarda bir artış olmayacağını anlatan Çalışır güllerin tanesinin 7,5 ila 20 lira arasında, Kır Çiçeği buketi fiyatının 50 - 60 lira arasında, Lale fiyatlarının 7,5 - 10 lira arasında olacağını kaydetti.

Yurt dışından getirdikleri ithal ürünlerin kura bağlı olarak maliyetinin arttığını aktaran Çalışır, şu ifadeleri kullandı:

"Ancak biz 3-4 sene öncesi ile aynı fiyata satacağız. Bu gün için özel getirttiğimiz güllerin tanesi 7,5 lira ila 20 lira arasında değişiyor. Kır çiçeği buketlerimiz ortalama 50-60 lira arasında değişiyor. Bu rakamın alt ve üst sınırı yok. İsteğe bağlı olarak değişir. Lalelerin dalı 7,5-10 lira  civarında olacak. Şu an mevsimi başlayan güzel bir çiçek tür olan frezyanın demeti 20-25 lira olacak. Geçmiş yıllara göre fiyat artmayacak ama ülkemizin durumu malum. ekonomik ve sosyolojik olumsuzluklarda ilk olarak çiçek etkileniyor. İnsanlar tasarrufa geçtiğinde ilk önce çiçekten kısıyor."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×