Bu haber kez okundu.

SGK borç yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borcu olan kişiler için son dakika müjdeli haber geldi. SGK borçları yeniden yapılandırma işlemi sayesinde 36 eşit taksitle ödenebilecek. Karar, Resmi Gazete'de yayımlanan 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun maddesi ile yürürlüğe girdi. 2016 Haziran ve daha önceki dönemleri kapsayan SGK borçları yeniden yapılandırma işlemi yapan esnaflar artık icra ve haciz işlemlerinden kurtulabilecekleri gibi devlet teşviklerinden de faydalanma imkanına sahip olacaklar.

SGK BORÇ YAPILANDIRMA DETAYLARI

Resmi Gazete nüshasında yayımlanan 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacaklarının yanı sıra devletin bazı alacaklarının yeniden yapılandırılmasına imkan tanıyor. Bu kapsamda SGK borçları 2016 Haziran ayı dahil olmak üzere geçmiş dönemden olan SGK alacakları ve SGK alacaklarının gecikme cezaları 'alacakların yeniden yapılandırılması' kapsamına giriyor. Buna göre gecikmiş SGK borcu olan esnafların gecikme cezaları affedileceği gibi SGK borçları 36 aya varan taksitlerle yapılandırılarak ödenebilecek.

SGK alacaklarının yapılandırılması kapsamında, idari para cezalarındaki gecikme cezalarının yanında asıl borç alacaklarının yüzde 50'si silinecek. Eğer 100 lira idari para cezası var ise 50 lira olarak ödenecek.

SGK BORÇLARI KAÇ TAKSİTTE ÖDENEBİLECEK?

SGK alacaklarını yeniden yapılandırma işlemi ile ödemek isteyen esnaflar, SGK borcunun tamamını peşin ödemesi halinde, anaparaya eklenen enflasyon farkının yarısını ödemeyecekler. SGK borçları peşin ödemenin yanı sıra aylık dönemler halinde de ödenebilecek. Bu sayede SGK borcu ödemeleri 6 taksit, 9 taksit, 12 taksit ve 18 taksit halinde ödenebilecek. Ayrıca SGK borç yapılandırması taksitlerin 2 ayda bir ödenmesi imkanı sunuyor. Yani 6 taksit olarak yapılandırılan SGK borcu 12 ay vade ile ödenebilecek.

İŞVERENLER NELERDEN YARARLANACAK?

6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında SGK borçları yapılandırmasına giden esnaf ve işverenler, borçlarından kaynaklı haklarında başlatılan icra takibi ve haciz işlemlerinden kurtulacakları gibi devlet teşviklerinden de faydalanabilecekler. Öte yandan daha evvelden ertelenen, taksitlendirilen ya da yapılandırılan borçların kalan taksit miktarları da istenmesi halinde yeniden yapılandırma kapsamına alınacak.

HANGİ DURUMLARDA İPTAL EDİLECEK?

SGK borcunu yapılandıran kişiler eğer SGK borç yapılandırma taksitlerinden ilk ikisini süresi içerisinde ödememeleri halinde yapılandırma iptal edilecek. Ayrıca taksitlendirme süresi içinde cari ay prim borçlarının bir yıl içerisinde ikiden fazla ödenmemesi ya da eksik ödenmesi sonucunda da SGK borç yapılandırma hakkı ortadan kalkacak.

BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Alacakların yeniden yapılandırılması kanunu kapsamında SGK borcunu peşin veya taksitli ödemek isteyen kişiler, borç yapılandırma başvurusunu 31 Ekim 2016 tarihine kadar yapabilecekler. SGK borcunu peşin ya da taksitle ödemek isteyen esnaf veya işverenler ilk ödemelerini 2 Ocak 2017 tarihine kadar yapmak zorundalar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×