Bu haber kez okundu.

Sigara satışlarına yeni düzenleme Sağlık Bakanı açıkladı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, özellikle sigara tiryakilerini ve tekel bayilerini ilgilendiren son dakika önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Akdağ, sigaraların vitrinde satışına izin verilmeyeceğini vurguladığı açıklamasında, sigara satışının kapalı dolaptan yapılacağını ve paketlerin üzerindeki markanın görünmeyeceğini belirtti. Bakan, Türkiye'deki sigara içme oranının yüzde 23,2'lere gerilediğini ancak bu rakamın son 4 yılda yüzde 27,3 seviyelerine yükseldiğini açıkladı.

Hürriyet'in haberine göre; Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigara ve tütünle mücadele kapsamında bir dizi değişiklikleri kapsayan çalışma başlatacaklarını da ifade etti. Buna göre sigaralar kapalı dolaplar içerisinde olacak ve satışlarda burada gerçekleşecek. Yani ilgili dükkana gelen müşteriler sigaraları artık raflarda göremeyecekler. Öte yandan sigara paketlerinin üzerindeki marka ve logolarda görünmez duruma getirilecek.

Sigara satışlarında yapılacak olan değişikliğin henüz ne zaman uygulanmaya başlanacağıyla ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Ancak Bakan Akdağ'ın açıklamalarına bakacak olursak bunun için en yakın tarih 2017 yılının ilk ayları gibi gözüküyor.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×