Öne Çıkanlar FETÖ personel alimi son dakika haberler resmi gazete afganistan

SMS ile gündelikçi sigortası yapma dönemi başlıyor

Evinizde gündelikçi çalıştırıyor ama zorunlu olmasına rağmen sigorta yapmaktan kaçınıyorsanız; cep telefonundan mesaj atarak SGK sigortası yaptırabilirsiniz.

SMS ile gündelikçi sigortası yapma dönemi başlıyor
Hasta, çocuk, yaşlı ya da ev hizmetlerinde çalışan gündelikçilerin en büyük sorunu sigorta yapılmamasıydı. Buna karşın yasa çıkarıldı ve günlük çalışanların da sigortalanmasının önü açıldı. Ancak bu kez de yanlarında çalıştıkları bazı ev sahipleri bürokratik işlemlerden dolayı sigorta yapmaktan kaçındı. İşte bunun için SMS ile Sigorta uygulaması başlatıldı.

Çalışanın sigortası artık sadece cep telefonundan gönderilen mesajla yapılacak. Ayda 10 günden az gündelikçi çalıştıranlar, abonesi oldukları GSM operatörlerinden 5510'a mesaj atarak kişinin sigortasını yaptıracak. SGK, 1 lira 10 kuruş günlük sigorta prim tutarını ise cep telefonu faturasına yansıtılan bu tutardan tahsil edecek. Mesaj göndermenin bedeli ise 1 Lira.

Gündelikçilerin mesajla sigortalanmasına yönelik uygulanacak olan 'SMS ile Sigorta Dönemi'nin 2017 yılının başında hayata geçirilmesi planlanıyor. Çalışanını işten çıkaranlar ise 10 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) bildirmek zorunda. Aksi halde 165 lira para cezasıyla karşı karşıya kalabilirler.
 

Mustafa KARACA (mustafa.karaca@abchaber.com)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×