Bu haber kez okundu.

SON DAKİKA : SGK Başkanı'ndan çok önemli erken emeklilik açıklaması

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı, erken emekliliğe yönelik bir çalışma içinde olmadıklarını söyledi. Bağlı, erken emekliliğin maliyet açısından gerçekleşemeyeceği net bir dille açıklandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı, erken emekliliğe yönelik bir çalışma içinde olmadıklarını söyledi. Bağlı, "200 milyar lira varsa emekli edelim. Yıllık 20 milyar lira ödeme yapıyoruz. Bunu bugünkü sistem kaldıramaz. Bunun için primleri yüzde 100 artırıp, maaşları yüzde 50 düşürmek gerekiyor" dedi. 

GSS TÜRK MUCİZESİ

Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle sohbet toplantısı düzenleyen Bağlı, genel sağlık sisteminin AB standartlarının üzerinde olduğuna dikkat çekti. Sosyal güvenlikte en büyük sıkıntının yüzde 32.7'ler seviyesinde olan kayıt dışılık olduğunu kaydeden Bağlı, "Şu anda kadınlarda 58, erkeklerde 60 emeklilik yaşı uygulanıyor. Buna rağmen bunu delmeye çalışıyorlar. Önceleri çıraklık eğitiminin emeklilik başlangıcı alınmasını istediler. Şimdi de staj süresinin emeklikten sayılması isteniliyor. Böylece bir süre sonra emeklilik yaşının yeniden düşürülmesine kadar gidecek" dedi. Bağlı, 1.8 milyar liralık ilacın yerli üretileceğini de söyledi. 

2017'DE EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN BİR MÜJDE GELİR Mİ?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için 2017 yılı umut verici olsa da henüz Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan EYT için herhangi bir açıklama gelmedi. Şu an ki sisteme göre, prim gün sayısını dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını da doldurmak zorunda. Bununla ilgili, bugüne kadar 3 farklı kıstas belirlenmişti. SSK'lı için de 8 Eylül 1999 tarihine kadar iki şart vardı. Birinci şart, kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 sigorta süresi, ikincisi ise 5000 gün prim sayısıydı. Kıstaslardan üçüncüsü ise 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe girenlere yönelikti. Buna göre kadınlara 40 ile 58, erkeklere de 44 ile 60 yaş arasında yaşını bekleme süresi getirildi. Memur ve Bağ-Kur'lu çalışanlar için de benzer yaş şartı getirilmişti.

Anahtar Kelimeler:
2017 Erken Emeklilik
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×