Bu haber kez okundu.

Taklit gıdaların isimleri açıklandı listede tam 150 ürün var

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hileli olduğu kesinleşen gıdaların isim listesini internet sitesinden duyurdu. Taklit ve tağşiş yapılan tam 150 gıda maddesi listesinde bitkisel yağ, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ile sahte bal ve çikolata gibi daha pek çok ürünün isimleri yer alıyor.

Gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edilen ürün, firma ve markaların bulunduğu listeye "www.tarim.gov.tr" adresinden erişilebiliyor. Taklit ve tağşiş yapılan 150 ürün listesi için yukarıdaki galeri linkine tıklayınız.

BİTKİSEL YAĞLAR

Bakanlığın yaptığı kontroller sonucunda bitkisel yağlarda taklit ve tağşiş yapıldığı kesinlik kazanan 30 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği ayçiçek yağı ile zeytin yağlarının isimleri ve detayları açıklandı.

SÜT ve SÜT ÜRÜNLERİ LİSTESİ

Süt ve süt ürünleri listesinde ise taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 28 gıda işletmesine ait yoğurt, tulum peyniri ve eritme peynirleri ile kaymak, tereyağı gibi hileli gıdalara yer verildi. Laboratuvar incelemeleri tamamlanan ürünlerde bitkisel yağ ve nişasta tespit edildiği belirtildi.

ET ve ET ÜRÜNLERİ LİSTESİ

Hileli Et ve et ürünlerinde de laboratuvar incelemeleri sonucunda 29 işletmenin taklit yaptığı kesinleşti. Bu işletmelerin ürettiği hileli ürünler arasında sucuk, köfte, kıyma ve kebap gibi gıda maddeleri yer alıyor. Örnek olarak köftede domuz eti, kanatlı eti, sakatat gibi maddelerin tespit edildiği aktarıldı.

TAKVİYE EDİCİ GIDALAR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı açıklamasında, takviye edici gıdalar ve benzer ürünlerin de vatandaşların hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları imal eden 3 gıda işletmesinin ürettiği ürünlere ait isimler açıklandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×