Bu haber kez okundu.

Taksi-Uber krizi sonrası taksi plakası sahiplerini üzecek haber

Günlerdir süren Taksici-Uber krizi sonucu hükümetten, taksicileri üzecek bir hamle geldi. Buna göre taksi plakalarının devrinde noter harcı alınacak.

Türkiye günlerdir taksicilerle Uber şoförleri arasındaki krizi konuştu. Taksi şoförlerinin uber şoförlerini darp etmesiyle doruğa çıkan olaylar, yargıya bile taşındı. Vatandaş ikiye bölündü. Taksicileri haklı bulan da oldu, Uber şoförlerini haklı bulan da... Hatta Taksiciler Esnaf Odası Bşkanı Eyüp Aksu, "Avrupa'daki taksiciler gibi sağı solu yıkmak istemiyoruz" demiş, ve büyük tepki toplamıştı.

Binde 30 Noter Harcı

Tüm bunların ışığında hükümetten sürpriz bir hamle geldi. Maliye Bakanlığı'nın Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşlen KDV tasarısına son anda bir önerge daha eklendi. Bu son dakika önergesine göre, dolmuş, minibüs, umum servis araçlarına ait ticari plakaların devrine ilikin işlemlerde alım satım bedeli üzerinden binde 30 oranında noter harcı alınacak.

1 Milyon 700 bine Plaka var"

Konuyla ilgili konuşan HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, taksi plakası diye bir kavram olduğunu belirterek, "Bunun borsası bile var. 1 milyon 700 bin liradan işlem gören plakalar var. Bu son 5-6 yılda katlanarak arttı" ifadelerini kullandı. Maliye Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada da, sözkonusu harcın alım-satım işlemini yapan tarafından ödenebileceği belirtildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×