Bu haber kez okundu.

Taşeron işçiye kadro 2017'de var mı son durum ne?

Taşeron işçi son dakika haberleri son günlerin en çok takip edilen konuları arasında yer aldı. Taşeron işçiye kadro verilmesi hayali kuran binlerce çalışan 'taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacak' diye merak içinde. Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu geçtiğimiz günlerde bir bilgilendirme yaptı.

TAŞERON İŞÇİLERE KADRO NE ZAMAN VERİLECEK?

Taşerona kadro çalışmalarının son durumuyla ilgili açıklama yapan Bakan Mehmet Müezzinoğlu, taşeron konusunda başkanlık referandumu sonrasında gündeme alınacağını belirtti. Bu açıklama taşeron firmalarda çalışan binlerce kişiye umut ışığı oldu. Müezzinoğlu, taşeron konusunu, ''Kamu Çalışanı Reformu'' kapsamında çözme gayreti içerisinde olduklarını, referandum sürecinde bunun tartışılmasının doğru olmadığını, Nisan ya da Mayıs ayından sonra değerlendirme yapılabileceğini ifade etti.

Müezzinoğlu, 16 Nisan'da gerçekleştirilecek anayasa referandumundan sonra sürecin daha hızlı ilerleyeceğini ve taşeron işçilerin gönlünü ferah tutması gerektiğini belirtti. Taşerona kadro konusunun bu yıl içinde eksin çözüme ulaştırılacağını düşündüğünü açıklayan Bakan Müezzinoğlu, taşerona kadro konusunun gündemlerinde yoğun bir şekilde yer aldığını hatırlattı.

Taşeron işçilere kadro son dakika haberleri

TAŞERONDAN KADROYA GEÇİŞ NASIL OLACAK?

Taşeron işçilerin kadroya geçiş süreci başladıktan sonra ilgili kamu kurumları başvurular alacaklar ve şartların uygun olup olmadığını değerlendirecekler. Başvuru yapan işçilerin güvenlik araştırmaları memur olmanın gerekliliğinden dolayı yapıldıktan sonra kadroya geçmeleri sağlanacak. Bazı kaynaklarda 1 Kasım 2015 tarihinden önce işe girenlerin düzenlemeden yararlanacağı yer alıyor. Ancak bu tarihten sonra çalışmaya başlayanların da kamuya alınabilmesi için gereki olan yapının oluşturulacağı belirtiliyor. Kadroya geçiş sistemi kademeli bir şekilde planlanacak.

KADROYA GEÇİŞTE ARANAN ŞARTLAR NELER?

Henüz çalışmaları devam eden taşeron işçilerin kadroya geçmesi konusundaki şartlar tam olarak belli değil. Ancak taşeron işçilerin 1 Kasım'dan önce kamu kurumlarında çalışıyor olması ya da çalışmaya devam ediyor olmaları gerekmektedir. Kadroya alımı yapılacak çalışanların ayrıca devlet memurluğu ataması yapılması için aranan tüm şartları taşıması da şart. Emekli olmuş veya aylık almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını dolduran taşeron işçilere kadro düzenlemesinden faydalanamayacaklar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
can 1 yıl önce

aldık babayı 2017dede...