Bu haber kez okundu.

TOKİ emeklilere ev hangi illerde 2017 başvuru için gerekli belgeler

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), emekli vatandaşların ev sahibi olması için harekete geçti. Geçen yıl uygulanan emekliye taksitle TOKİ konut projesi kapsamında 2017 yılında ayda 300 TL ödeyen emekliler ev sahibi olabilecek. TOKİ'den yapılan açıklamada 2017'de inşa edilecek olan 65 bin konuttan emeklilere yüzde 25 kontenjan ayrılacağı belirtildi. Bu sayede bu sene 16 bin'den fazla emekliye kira öder gibi ev sahibi imkanı sunulacak.

TOKİ'den ev sahibi olmak isteyen emekliler başvurularını projeler hayata geçirildikçe yapacaklar. Eğer başvuru sayısı konut sayısını geçerse kura çekimi yapılacak. TOKİ başvurusu yapan emeklilere çifte kura şansı tanınacak. TOKİ'den emeklilere ayda 300 lira taksitle başvuru şartları ve başvuru için gerekli belgeler neler? İşte tüm detaylar...

TOKİ EMEKLİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

TOKİ'den ev sahibi olmak isteyen emeklilere ilişkin tüm duyurular kurumun internet sitesinden yapılıyor. Toki.gov.tr internet adresine girenler ''Emeklilere Özel'' sayfasına girerek, projeleri ve başvuru tarihlerini görebiliyor. TOKİ başvuru ve satış işlemleri Ziraat Bankası ile Halk Bankası tarafından yürütülüyor. Emeklilerden TOKİ başvurusu sırasında emekli kimlik kartı ya da emekli olduğuna dair belgenin ibraz edilmesi isteniyor.

TOKİ EMEKLİLERE EV HANGİ İLLERDE 2017 GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Emeklilere özel ev sahibi olma imkanı sunan TOKİ, internet sitesinden projelerin hangi illerde olduğuna dair bilgi veriyor. Buna göre güncel TOKİ projeleri listesinde Afyon, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Konya, Kütahya, Şanlıurfa ve Zonguldak illerinden olmak üzere toplam 24 konut projesi yer alıyor. Emekliye TOKİ konut projesi kapsamında gösterilen illerdeki konut sayısı, başvuru tarihleri, kura tarihi, sözleşme tarihi ve konutlara ilişkin tüm detaylar aynı sayfadan görüntülenebiliyor.

TOKİ EMEKLİ BAŞVURU ŞARTLARI

TOKİ konut projelerine başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin T.C. vatandaşı olması şart. Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya o il nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. Emeklinin Toplu Konut İdaresi'nden daha önce konut satın almamış olması ve TOKİ konut kredisi kullanmamış olması da gerekli şartlar arasında. Diğer TOKİ emekli başvuru şartları şöyle;

- Toplu Konut İdaresinden  konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması,
- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)
- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 3.200 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 3.200 TL olması gerekmektedir.)
- Başvuru sahibinin Sosyal Güvenlik Kurumundan Emekli olması (Emeklinin vefat etmesi durumunda, vefat eden emeklinin yalnızca dul eşi başvuruda bulunabilir)
- Eşlerden her ikisinin de emekli olması durumunda, yalnızca birinin başvuruda bulunması.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

TOKİ projelerinden birine başvuru yapmak isteyen emekliler başvuru esnasında kimlik fotokopisi, SGK'dan alınan Emekli Kimlik Belgesi veya henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren SGK'dan alınmış belge veya yazıyı, ibraz edecekler.

Anahtar Kelimeler:
Emeklilere Toki 2017Toki
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Temel olgun 11 ay önce

ben emekliyim tokiden 3+1 taksitli dairelere girmek istiyorum taksitlerle ödemek istiyorum kiradan kurtulmak istiyorum ben Gebze kocaelide oturuyorum gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ediyorum saygılar

Avatar
Ahmet atas 5 ay önce

Karaman ayranci ilcesinede emekli icin toki projesi istiyoruz genel olarak evrlerimiz cok kotu toprak ev yasli ve hasta esimle taksitle ev sahibi olmak istiyorum