Bu haber kez okundu.

Trafik cezası affı çıktı mı ne zaman nereye ödenecek?

Trafik cezası olan araç sahipleri için müjdeli Trafik affı haberi Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın açıklamasıyla geldi. Bakan Ağbal, Trafik cezaları affı konusunu da içeren kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kanun düzenlemesinin detayları hakkında kamuoyuna bilgi verdi. Belirlenen mali afların içerisinde trafik cezası affı da yer alıyor. Peki ne zaman uygulanacak, hangi cezaları kapsıyor? Affedilenler ne zaman nereye ödenecek? İşte 2016 ceza sorgulama ve trafik cezası ödeme detayları...

Trafik cezası affı çıktı mı? Tüm trafik cezası olan araç sahipleri ve sürücülerin merak ettiği bu sorunun yanıtı belli oldu. Yetkililerin dün yaptıkları açıklamalar doğrultusunda kamu alacaklarına yönelik bir dizi af paketi açıklandı. Getirilen af 1000 lira'nın altındaki trafik cezaları için geçerli. Maliye Bakanı Naci Ağbal konuyla ilgili açıklamasında, 3 milyon 900 bin vatandaşın trafik cezası borcunun bin lira altında olduğunu ifade ederek yapılandırılacak olan alacakların bin liranın altındaki alacaklar olduğunu belirtti. Ağbal ayrıca karayollarındaki HGS gişelerinden usülsüz geçenlerin trafik cezalarının da olduğunu belirterek bu cezaların taksitle ödenebileceğini vurguladı. Peki Trafik cezası affı ile affedilen trafik cezaları ücretleri nereye ödenecek?

BORÇ NEREYE ÖDENECEK?

Araç sahipleri ve sürücüler trafik kurallarını ihlal ettikleri için bazı yaptırımlarla karşılaşıyorlar. Sürücüler ve yayalar için hayati önem taşıyan bu yaptırımlar özellikle dikkatsiz ve kurallara uymadan araç kullanan sürücüler için caydırıcılık niteliği taşıyor. Bu yaptırımların en başında trafik cezaları geliyor. Bazı sürücüler trafik cezası ödemesini hemen yaparken bazı sürücüler de af gelir beklentisi ile kesilen trafik cezası ile ilgili borçlarını ödemiyor.

İşte bu gibi sürücülerin ve araç sahiplerinin beklediği 'trafik cezası affı' nihayet geldi. Trafik cezası borcu olan kişiler bu imkandan faydalanmak için öncelikle vergi dairesine başvurmaları gerekiyor. Başvurunun ardından sonuç belli olunca vergi daireleri tarafından belirlenen ödeme noktalarında trafik cezası borcu taksit taksit ödemek için yapılandırılabiliyor. Yani getirilen af sayesinde trafik cezaları ister peşin ister taksitle ödenebilecek. Bu arada peşin ödeme yapılması halinde indirimli oluyor.

BORÇLAR NE ZAMAN ÖDENECEK?

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın açıkladığı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin düzenleme dahilindeki trafik cezaları affı, bu düzenlemeye ait kanun Resmi Gazete'de yayınlanır yayınlanmaz uygulamaya başlanacak. Uygulama hayata geçtiği andan itibaren trafik cezaları borçları olan araç sahipleri ve sürücüler trafik cezası ödemesini Ekim 2016 sonuna kadar vergi dairelerine başvuru yaparak trafik cezası ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Trafik cezası 2016 affı yapılandırma başvurularında trafik cezası olan vatandaşlar ödemeleri 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte ödeme seçeneğinden faydalanarak yapabilecekler. Birer ay atlanarak ödenebilecek olan trafik cezaları 6 taksit için 1,08; 9 taksit için 1,12; 12 taksit için 1,16 ve 18 taksit için 1,24 katsayıları ile çarpılıp çıkan tutar taksit sayısına bölünerek ödenecek olan trafik cezası taksit borcu ortaya çıkacak.

SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) araç sahipleri ve sürücülerin kesilen trafik cezaları sorgulaması yapabilmeleri için EGM trafik cezası sorgulama sistemi oluşturdu. Bu sistem üzerinden isteyen herkes kolaylıkla trafik cezası sorgulama yaparak adına veya araç plakasına kesilen herhangi bir trafik cezası olup olmadığını kolaylıkla öğrenebiliyor.EGM Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama sayfasına (egm.gov.tr/Sayfalar/Trafik_Sorgulari.aspx) internet adresinden ulaşılabiliyor. Bu sayfaya girdiğinizde karşınıza kimlik doğrulaması yapmanız gereken bir ekran geliyor. Trafik cezası sorgulama yapmak için öncelikle 'Sorgulama Yapan Kişinin Kimlik Bilgileri' ekranında bulunan İsim, Soyisim, TC Kimlik No ve Doğum Yılı bilgilerini doğru bir şekilde doldurmalısınız.

Bilgilerinizi doğru girdikten sonra 'Doğrula' butonuna tıklayın Karşınıza gelecek ekran üzerinde ise hangi türde trafik cezası sorgulama işlemi yapacağınızı seçmeniz gerekiyor. Bu işlemler arasında 'Araç plakasına yazılan ceza sorgulama', 'sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama', 'tüzel kişi ceza sorgulama' ve 'otoparka çekilen araç sorgulama' bölümleri bulunuyor. Biz sizler için 'Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama' ve 'Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulama' işlemini anlatacağız.ARAÇ PLAKASINA YAZILAN CEZA SORGULAMA NASIL YAPILIR?Yukarıda anlattığımız tüm işlemleri yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfada 'Araç plakasına yazılan ceza sorgulama' butonuna tıklayın. Buradaki 'Plaka' ve 'Tescil Belge Seri ve No' boşluklarını kesinlikle doğru girmeniz gerekiyor. Bilgilerinizi girdikten sonra karşınıza eğer varsa trafik cezası borcu çıkacaktır. 

SÜRÜCÜ BELGESİNE VEYA ŞAHSA YAZILAN TRAFİK CEZA SORGULAMA NASIL YAPILIR?Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama işlemi için sayfada bulunan T.C. Kimlik No, Nüfus Cüzdan Harf Seri ve Nüfus Cüzdan Seri No alanlarını doğru bir şekilde yazmalısınız. Bunları yazdıktan sonra ise 'Sorgula' butonuna tıklayarak, adınıza yazılan trafik cezası olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×