Bu haber kez okundu.

UBER 'yalan' oldu' Flaş açıklama bugün geldi

UBER ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Gün içerisinde çıkan "UBER, 3. Havaalanı için anlaştı" haberleri gündeme bomba gibi düştü. Ama çok geçmeden işin aslı anlaşıldı. 3. Havalanı işletmcisi İGA, İstanbul Yeni Havaalanı için UBER ile değil, 34 No'lu Taksiciler Kooperatifi ile anlaştıklarını açıkladı.

UBER bugün de gündemi meşgul etti. Tartışma, kavga haberlerinden sonra bugün "UBER 3. Havaalanı için anlaştı." haberleri gündemi meşgul etti ama işin aslı çok geçmeden anlaşıldı.

UBER'le Değil 34 No'lu Taksicilerle Anlaşıldı

İstanbul Yani Havaalanı işletmesini alan İGA, sosyal medyada hızla yayılan haberle ilgili flaş bir açıklama yaptı. İGA, yaptığı açıkalama, UBER ile herhangi bir anlaşma yapmadıklarını, 34 No'lu Taksiciler Kooperatifi ile anlaşmalarının son safhasında olduklarını belirtti.

İGA'nın UBER ile ilgili yaptığı resmi açıklama şu şekilde:

"İGA, daha önce görülmemiş bir taksi hizmeti için yeni standartlar paketi belirlemiştir. Tamamlandığında 'dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı' olacak olan İstanbul Yeni Havalimanı'na yakışır bir hizmet vermek hedefiyle 34 No'lu Taksiciler kooperatifi ile gerçekleştirilecek sözleşmeye pek çok yeni standart eklenmiştir. İGA, 34 No'lu Taksiciler Kooperatifi ile yapacağı sözleşmenin son safhasında bulunmaktadır. Onayların tamamlanmasının ardından sözleşme imzalanarak gerekli açıklamalar yapılacaktır. Bu noktada, haberde geçen şirket ile herhangi bir görüşme yapılmamaış, anlaşmaya varılmamıştır."

Ayrıca İstanbul Yeni Havaalanı'nın hummalı bir çalışma yürütülüyor. Dünya çapında markalarla işbirliği hedeflenirken, duty free ve yeme içme alanları dışında kalan 10 bin metre karelik, parekende mağazalarına ilgi büyük. İlk fazının 29 Ekim 2018 bitmesi hedeflenen İstanbul Yeni Havaalanı, 90 milyon yolcu ve 100'e yakın havayoluna hizmet vermeyi planlıyor.

3. Havaalanı İlgili Bilgiler

3.Havalimanının yapılacağı alanın yaklaşık olarak % 80’lik kısmı kamuya ait alandır. Geri kalan alanlar ise kamulaştırılacak ve bu şekilde 3. Havalimanı yapımı tamamlanacaktır. Yüksek teknoloji sistemleri ile donatılacak olan 3. Havalimanı 6 pistten oluşacak ve 3.500 hektarlık alanda kurulacaktır. 3.Havalimanına nasıl gidilir sorusu da oldukça merak konularından biridir. Fakat şuan için ulaşımın ta anlamıyla olmadığı bölgeye projenin bitmesi ile birlikte birçok alternatif gidiş yolu açılacaktır.

3. Havaalanı Nerede?

İstanbul’un hatta Avrupa’nın mega yatırımları arasında olan ve son dönemlerin en çok merak edilen projelerinden olan 3.Havalimanı nerede sorusu da oldukça merak konusu olmaktaydı. 2013 yılında ihalesi yapılan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi olan 3. Havalimanı ihalesi 22 milyon Euro gibi rekor bir ihale bedeli ile yap işlet devret sistemi ile İGA yatırımcılarının oluşturduğu Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu(OGG)’na verilmiştir. 6 ayrı pistten oluşan ve ortalama 150 milyon yolcu taşıma kapasitesi bulunacak olan 3.Havalimanı projesi bitimi ise 2018 yılında olacaktır.

3.Havalimanına Nasıl Gidilir? 

İstanbul’un 3.Havalimanı yani İstanbul Yeni Havalimanı, Avrupa yakasında Karadeniz kıyısındaki bölgede olacaktır. Havaalanı Tayakadın ve Akpınar köyleri arasında 76.5 KM2 alana inşa edilmektedir. 3. Havalimanı Çatalca, Göktürk Arnavutköy kavşağında ve Terkos Gölü’ne yakın bir alanda inşa edilmektedir. 3. Havalimanı konumu ile en ideal alan olma özelliğini göstermektedir. 3. Köprünün bağlantı noktasında olacak olan ve İstanbul içinden en rahat şekilde ulaşımın sağlanacağı 3. Havaalanı ile Atatürk Havalimanı arasında kuş uçuşu mesafe ise 35 KM ‘dir.

Taksim ile mesafesi 15 dakika olan 3. havalimanı karayolu taşımacalığında Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bağlantılı olacak. Raylı sistem olarak, Yüksek Hızlı Tren ile havalimanındaki aktarma istasyonunda sonlanacak. Terminal, raylı sistem aracılığı ile Taksim’e bağlanacak. Bu raylı sistem, eski demir yolu hattının güzergâhından geçirilecek. Böylece, toplu taşıma aracılığıyla İstanbul’un tüm bölgelerinden ulaşım sağlanacak.

3. Havalimanı inşaatının yüzde 78’i tamamlandı

29 Ekim’de açılması planlanan 3'üncü Havalimanı’nda devam eden çalışmalardaki son durum havadan görüntülendi. Görüntülerde çalışmaların hızla devam ettiği görülürken, Lale figürlü dev hava kontrol kulesine yardımcı olmak için yapılan kule de ilk kez görüntülendi. Tamamlandığında 200 milyonu aşan yıllık yolcu kapasitesine sahip olması beklenen havalimanındaki çalışmalar ise 29 Ekim'de açılmak üzere tüm hızıyla sürdürülüyor. Üçüncü Havalimanı’nın çalışmalarında büyük mesafe kat edilirken, ilk etabın bitmesiyle 90 milyon yolcu kapasitesiyle hizmet verecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×