Bu haber kez okundu.

Ve Megabank kuruluyor... Megabank nedir? Kimler kuruyor? Nasıl çalışıyor?

"Megabank'ın kurulması için çalışmalar devam ediyor. 2018'de bir şeyler göreceğimiz konusunda çok iyimseriz." Bu sözler İslam Kalkınma Bankası (İKB) Sözcüsü Abdul-Hakim Elwaer'e ait. Peki Megabank nedir? Kimler kuruyor? Nasıl çalışıyor?

Türkiye, Endonezya ve İKB'nin ortaklaşa yürüttüğü Megabank hakkında önemli açıklamalar geldi. Tunus'ta gerçekleştirilen İKB 43. Genel Kurulu'nda soruları yanıtlayan, İKB sözcüsü Abdul-Hakim Elwaer, çalışmaların devam ettiğini belirterek, "2018'de bir şeyler olması konusunda iyimseriz." açıklamasında bulundu.

"Zaman Alması Normal"

Bu sürecin uzamasının normal olduğuna vurgu yapan Elwaer, "Megabank gibi önemli bir kararda, ülkeler konuya ilgilerini ifade ediyorlar. Bizim de bu konuya diyaloğa sahip olmamız gerekiyor." dedi. Konuya ilgisi olan her ülkenin liderlerini biraraya getirdiklerini belirten İKB Sözcüsü, "Görüşmeler devam ediyor. 2018'de bir şeyler göreceğimiz konusunda çok iyimseriz." açıklamasında bulundu.

Megabank Nedir?

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek MegaBank hakkında şu bilgileri verdi;

“Megabank’ın fonksiyonu faizsiz sisteme likidite sağlamak ve yatırım bankacılığı olacak. Asya ve EMA bölgeleri için İslami Megabank çalışmaları yapılıyor.

Türkiye’nin faizsiz finans konusunda bir küresel merkez olması için Megabank’ın İstanbul’da kurulması bizim için çok önem arz ediyor. Megabank’ın güçlü bir banka olmasını öngörüyoruz.

Mutlaka İslami Kalkınma Bankası ortağımız olacak. Megabank bu sene içinde bile kurulabilir çalışmaların tamamlanması lazım bunların özgün ve İslami kurallara uygun ürün olduğu algısını pekiştirmemiz lazım bu küresel finans sistemini de güçlendirir ve risklerini azaltır şu an net olarak verilmiş bir karar yok ama bölgeye ve dünyaya hitap edecekse büyüklük 500 milyon dolar olmaz.

Faizsiz Bankacılığın Merkezi Türkiye Olacak

Halk katılım bankası ile ilgili süreç zamanında başladı, sonra fikir değiştirildi, şimdi tekrar konuyu masaya yatırıp bir karar vereceğiz. Katılım bankacılığı sektörün ölçek büyütmeyi destekleriz, yüzde 15’e nasıl varacağız.

Katılım bankaları bir anlamda reel sektörü daha güçlü bir şekilde destekliyor. Katılım bankacılığı sektörüne yeni banka katılımı için talep olursa biz memnun oluruz, güçlü olmasını tercih ederiz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Busene ivedili olarak kurulacak olan bankanın yakın zamanda daha ayrıntılı bilgiler ile karşımıza çıkması sonucunda paylaşımlarımıza devam edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×