Bu haber kez okundu.

"Yılda yaklaşık 1 milyon ilave istihdam sağlıyoruz"

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’nin istihdam oluşturma alanında dünyanın en başarılı ülkeleri arasında yer aldığını ifade ederek, "Yılda yaklaşık 1 milyon ilave istihdam sağlıyoruz" dedi. Elvan ayrıca, tematik liseler açılacağı bilgisini verdi.

ATO Congresium’da, "Genç İstihdamının Arttırılması için Ankara Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Projesi"nin kapanış konferansı gerçekleştirildi. Ankara’da genç istihdamının arttırılmasını hedefleyen projenin ana faaliyetleri, girişimcilik ekosisteminin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için bu ekosistemi besleyen unsurların desteklenmesine odaklanıyordu. Böylece Ankara’nın sahip olduğu yetişmiş insan kaynağı profili, katma değer sağlayacak girişimcilik alanlarına yönlendirilerek, genç istihdamının arttırılmasına katkı sağlandı. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımlarıyla düzenlenen programda çok sayıda genç girişimci yer aldı. Ayrıca TechAnkara proje pazarı açılışı da yine Bakan Elvan’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

"SON 10 YILDA KADINLARIN İŞ GÜCÜNE KATILIM ORANI TAM 10 PUAN ARTMIŞTIR"

Programda konuşan Kalkınma Bakanı Elvan ise işsizliğin ülkemiz açısında önemli sorunlardan biri olduğuna değinerek, "İstihdam oluşturma alanında dünyanın en başarılı ülkeleri arasında yer alan bir ülkeyiz. Yılda yaklaşık 1 milyon ilave istihdam sağlıyoruz" dedi.

İşsizlik oranının yüksek olmasının nedenine de değinen Bakan Elvan, genç ve dinamik bir nüfusumuz olduğunu, iş gücüne katılım oranında son yıllarda ciddi bir artışın söz konusu olduğunun altını çizerek, "Özellikle kadınların iş gücüne katılım oranlarında ciddi bir artış söz konusu. Son 10 yılda kadınların iş gücüne katılım oranı tam 10 puan artmıştır. Yüzde 23’lerden, yüzde 34’lere çıkmıştır ve artış her geçen gün devam ediyor. Orta Vadeli Programımızda istihdamın geliştirilmesi, iş gücünün niteliğinin daha da arttırılması ve mesleki eğitim başta olmak üzere eğitim kalitesinin daha da yukarıya çekilmesi yönünde çok önemli tedbirleri aldık, inşallah bunları belirttiğimiz dönemde gerçekleştireceğiz" dedi.

TEMATİK LİSELER

"İş ile iş gücü arasındaki beceri uyumunu daha da arttırmak zorundayız" diyen Bakan Elvan, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"İş dünyasının talep ettiği iş gücü yapısıyla, mevcut elimizde olan iş gücü yapısı arasında farklılıklar var. Hala açık iş pozisyonları var. Bu kapsamda sağlanacak düzenlemeleri önümüzdeki dönemlerde gerçekleştireceğiz. Tematik liseler oluşturacağız. Özellikle organize sanayi bölgesinde o bölgede bulunan sektörün ağırlığı neyse, o ihtiyacı giderecek tematik liseler, mesleki liseler açacağız, ki sanayinin iş gücü ihtiyacını süratle karşılayabilsin. Tematik liselerin müfredatları organize sanayi bölgesindeki yönetimle birlikte gerçekleştirilecek. O müfredat ile sanayicimizin ihtiyaç duyduğu nitelikte eleman yetiştirilmesi sağlanacak."

"Genç İstihdamının Arttırılması için Ankara Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Projesi"nin kapanış konferansında Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın yanı sıra, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ve çok sayıda genç girişimci katıldı.

(Yağmur Yıldız / İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×