Bu haber kez okundu.

Yıllık İzinlerle İlgili Değişiklik Resmi Gazete'de Yayımlandı

Yıllık ücretli izin yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'de de yayımlanan değişikliğe göre, eskiden "en çok üçe bölünebilen" yıllık ücretli izin süresi, yeni yönetmelikte '"bölümler halinde kullanılabilir'"olarak değiştirildi.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Yıllık Ücretli  İzin Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırladı. Söz konusu düzenleme ile tarafların anlaşması ile bir bölümü 10 günden  aşağı olmamak üzere "en çok üçe bölünebilen" yıllık ücretli izinlerin bölümler  halinde kullanılabilmesine imkan tanındı.

"EN ÇOK ÜÇE BÖLÜNEBİLİR" GİTTİ, "BÖLÜMLER HALİNDE KULLANILABİLİR" GELDİ

Buna göre, yönetmeliğin 6. maddesinde yer alan üçüncü fıkrasında yer  alan "en çok üçe bölünebilir" ibaresi "bölümler halinde kullanılabilir" olarak  değiştirildi .Bu arada, aynı maddeye eklenen fıkra ile yapılan düzenlemede ise alt  işveren işçilerinden, alt işvereni değiştiği halde aynı iş yerinde çalışmaya  devam edenlerin yıllık ücretli izin süreleri, aynı iş yerinde çalıştıkları süreler dikkate alınarak hesaplanacak.

ASIL İŞVEREN-ALT İŞVEREN YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Asıl işveren, alt işveren tarafından çalıştırılan işçilerin hak  ettikleri yıllık ücretli izin sürelerinin kullanılıp kullanılmadığını kontrol  etmek ve ilgili yıl içinde kullanılmasını sağlamakla, alt işveren ise tutmak  zorunda olduğu izin kayıt belgesinin bir örneğini asıl işverene vermekle yükümlü  olacak.

YER ALTI İŞÇİLERİNİN İZİNLERİ DÖRDER GÜN ARTIRILACAK

Ayrıca yönetmeliğin 9'uncu maddesinin üçüncü fıkrasına eklenen fıkra  ile yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün  artırılarak uygulanacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×