Elon Musk, ilginç kişiliğinin yanında Tesla şirketinin de CEO'su konumundaki kişi. En büyük otomobil şirketlerinin bile göze alamadığı projeleri hayata geçirmebilmesinin yanında gelecek için düşündüğü projeler de gündeme bomba gibi düşüyor. 

Tesla insanların merakını bir nebze azaltmak için gelecek planlarından bahsetti. Söylenenlere bakılırsa daha uçan otomobillerin gelmesine biraz daha zaman var gibi. Çünkü yapılabilse Tesla onu da şimdilerde piyasaya sürmüştü... Uçan otomobiller yok fakat benzin ve dizel gibi yakıtlarla çalışan araçların sonunu getirebilecek pek çok plan Tesla'nın gündeminde bulunuyor. Aslına bakarsak otomobil üreticileri pek belli etmese de Tesla'dan oldukça korkuyorlar. 

Master Plan başlığı altında projelerini kamuoyuna sunan Tesla, akıllı şehir projesi ile dünyamızı değiştirmeye çalışacak. Alışılagelmiş düzene yakın bir proje olsa da insan faktörü büyük ölçüde ortadan kaldırılabilir. Şirket bütün şehri bir örümcek ağı gibi saran otonom yani sürücüsüz toplu taşıma araçları üretmeyi hedefliyor. Sadece toplu taşıma ile sınırlı kalmayacak olan şirket, eletrikli ağır vasıta araçları üretmeyi planlıyor. Ulaşım ve taşımacılık alanlarında bir devrim niteliğindeki proje hayata geçerse, 100 yılı aşkın süredir fosil yakıtları merkeze koyan otomobil üreticilerinin sonunu getirebilir. Tam da bu noktada paçaları tutuşan üreticiler elektrikli otomobillerini üretmek için ekiplerini genişletmeye başladılar. Porsche geçtiğimiz günlerde elektrikli aracı Mission E. için işçi alımı gerçekleştirdiğini açıklaması da bunun bir göstergesi.  

Tesla'nın bir diğer değişim planı ise kullanılan enerji. Şuan için elektrik motoruna güç sağlayan aküler bir kablo ile şarj ediliyor. Fakat şirket bu zorunluluğu da ortadan kaldırarak güneş enerjisi ile şarj edilebilen elektrikli araçlar yapmak peşinde. Birinci plan ile ilişkilendirmek gerekirse, kargo taşımacılığı yapan elektrikli tır, hiç durmadan yükünü bir noktadan diğer bir noktaya götürebilecek ve bu tırın sürücüsüz olduğunu düşündüğümüzde mola olayı da ortadan kalkacak. Böylece büük oranda zaman kazancı sağlanabilecek. 

Her iki projeyi günümüz şartlarına uygunluk açısından düşünürsek böyle bir sisteme geçiş hiç kolay olmayacaktır. Başlangıçta enerjilerini şarj istasyonlarından karşılayacak olan araçlara uygun istasyonlar inşa etmek yada trafikte yer alan köprüler veya kavşakları tekrar düzenlemek gerekecektir. 

Tesla kısa vadede fikirleriyle dünyamızı değiştirecek, bizler de yaşayıp göreceğiz... 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×