2015 yılının Eylül ayında emisyon skandalıyla dünya gündemine düşen Volkswagen,  o tarihten bu yana CEO değişikliği ve reklam kampanyaları gibi aksiyonlarla bu kötü imajı düzeltmeye çalışılıyor. Karızmasını düzeltmek isteyen Alman otomotiv devi şimdilerde elektrikli otomobillere gözünü dikti. Dünyayı en çok kirleten dizel motoru üreten marka, önümüzdeki yıldan itibaren dünyanın en çevreci araçlarını üretmeyi planlıyor. Eğer hiçbir problem olmadan planlar yolunda giderse Volkswagen'in dönüşü muhteşem olabilir. 

Emisyon skandalının da etkisiyle cesur kararlar almaya başlayan Volkswagen geçtiğimiz günlerde kendi bataryalarını üretmek için kolları sıvadı ve otomobillerini ürettiği fabrikada yeni elektrikli otomobilleri için batarya da üretecek. Bilindiği üzere batarya konusunda Samsung büyük bir güç olarak duruyor. Volkswagen'in temel amacı, hem Samsung'a olan bağımlılığı ortadan kaldırmak hem de tekrardan dünyanın sevgisini kazanmak olacaktır. 

Önümüzdeki yıl içinde elektirkli otomobil üretimine hız verecek olan marka, dizel araçlarda yaptığı emisyon hilesi sayfasını defterden yırtıp atmak istiyor. Büyük paralar kaybeden ve batacak denilen Volkswagen'in kriz planı şuan için sorunsuz ilerliyor gibi görünüyor. Şahsi görüşüm Volkswagen gibi büyük bir markanın böylesine büyük bir krizden sorunsuz çıkacağıdır. Çünkü kriz patlak verdikten hemen sonra uğradığı maddi zararı gittikçe azaltıyor. Marka hala zarara uğramaya devam ediyor fakat cesur hamleler kaybettiğinden çok daha fazlasını Alman markaya kazandırabilir. 

Elektrikli otomobillerin gittikçe yaygınlaştığı son dönemde, Volkswagen kendi bataryalarını üreterek diğer otomobil markaları için büyük bir tehdit haline gelmiş olacak. Hatta Samsung'a rakip olarak başka otomobil markaları için batarya satışı bile yapabilir. Bataryayı üretmenin haricinde daha da geliştirmeyi düşünürlerse, belki de elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil sorununu da çözmüş olacaklar. Gelişmeleri daha net analiz etmek için önümüzdeki yılı beklememiz gerekecek.

Bakalım Volkswagen yaptığı yatırımların karşılığını tahmin ettiğimiz gibi alabilecek mi?
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×