Bilim insanlarının yaptıkları son açıklamalar doğrultusunda şu sonuca varabiliyoruz: Evren “Big Bang (Büyük Patlama)” adı verilen olayla meydana geldi.

Big Bang ismi; 1952 yılındaki bir BBC radyo programında, Britanyalı astrofizikçi Fred Hoyle tarafından konulmuştur. Şu anda yaşadığımız ev, ülke, kıta, Dünya, Güneş sistemimiz, yıldızlar, Samanyolu Galaksisi, kuasarlar ve diğer tüm galaksiler başlangıçta tek bir noktadaydı. Bu noktanın ne kadar yoğun olabileceğini tasavvur edebiliyor musunuz? Bu, aklımızın alabileceği bir şey değildir.

Bu inanılmaz yoğun noktada sıkışan uzay; dalga gibi her yöne yayıldı, soğudu ve beraberinde maddeyle enerjiyi günümüze dek taşıdı.

Peki, bu patlamanın nerede olduğunu biliyor musunuz? Şu an sizin bu yazıyı okuduğunuz yerde. Bizim bu yazıyı yazdığımız yerde. İstanbul’da, New York’ta, Mekke’de, Andromeda Galaksisi’nin batı sarmal kolunda… Kısaca aklınıza gelebilecek, bu evrende varoluş belirtisi gösteren her yerde. Çünkü bugün apayrı gördüğümüz her yer, her şey, başlangıçta aynı yerdi.

Big Bang sonrasında çok kısa sürede dört temel güç meydana geldi. Bundan sonraki 300000 yıllık süreçte başıboş saçılan elektronlar, genleşme ve soğuma evresinde hızlarını kaybedip yavaşladı. Bu durum elementlerin oluşumunun habercisiydi. Hidrojen ve Helyum ilk elementler olarak evren tarihinin ilk sayfalarında kendilerine yer buldu.

Evren soğuyup sükûnete varınca, her hidrojen ve helyum bulutu, kütle çekim gücü vasıtasıyla bir araya gelen yıldızlardan kurulan galaksilere dönüştü. Füzyon adı verilen olay muazzam miktarda enerji ortaya çıkardı. İlk yıldızlar, Big Bang’ten 200.000 yıl sonra oluşmuş oldu.

Sistemimizin parlayan noktası olan Güneş; 4,6 milyar yıl evvel bir süpernova patlamasıyla oluşan enkazdan doğdu. Bilim insanları bu sonuca ay taşları ve meteoritlerin sürekli olarak 4,56 milyar yaşında çıkmalarından varıyorlar.

Gezegenler başlangıçta çoğunlukla gaz haldelerdi. Daha sonra kütle çekim güçleri sayesinde maddeleri bir araya getirerek kendilerini gerçekleştirdiler. Venüs, Merkür ve Mars’ta hareketlilik bir milyar yıllık bir süreç içinde kayalıkların oluşmasıyla sona erdi. Satürn, Uranüs, Jüpiter ve Neptün’de ise hareketlilik devam etmektedir. Üzerinde yaşam oluşturabilecek düzeyde hareketlilik, ısı ve kütle çekim dengesi oluşturabilen tek gezegen Dünya oldu.

Sevseniz de sevmeseniz de burada yaşamaya mahkûmsunuz: Dünya… İşte evimiz…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×