Öne Çıkanlar feto uyuşturcu operasyonu İlber Ortaylı azeri diye bir millet yok okul inşaatında göçük

Bu haber kez okundu.

10 soruda Fırat Kalkanı Harekatı amacına ulaştı mı?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Birlikleri işbirliğiyle 2016 Ağustos ayında başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı sona erdi. Başarıyla icra edilen operasyonda Türkiye - Suriye sınırı terör örgütü DEAŞ'tan arındırılırken, Suriye'nin bazı kentlerindeki DEAŞ unsurlarının varlığına son verildi. Peki operasyonun asıl amacı neydi, ne zaman başladı ve ne zaman bitti, kaç terörist öldürüldü? İşte 10 soruda Fırat Kalkanı Operasyonu...

Fırat Kalkanı Harekatı nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu'nun Suriye'de birlikte gerçekleştirdikleri operasyonun adıdır.

Harekatın amacı neydi?

Türkiye'nin Suriye sınırı güvenliğini sağlamak, terör örgütü DEAŞ'ı Türkiye'nin sınırlarından uzaklaştırmak, terör örgütleri DEAŞ ve PKK/YPG'nin operasyonel gücünü tamamen yok etmek, terör örgütü PKK/PYD'nin Cerablus-Azez hattını alarak oluşturmayı planladığı koridoru önlemek, PYD/PKK'ya teslim edilmesi amaçlanan bölgelerin bu terör örgütünce ele geçirilmesinin önüne geçmek, Türkiye'ye sığınan ve Suriye'de sürekli hava saldırılarına maruz kalan insanlar için güvenli bölge oluşturmak ve bölgede tekrar güvenliği ve istikrarı tesis etmek.

Harekat ne zaman başladı, ne zaman tamamlandı?

Fırat Kalkanı Operasyonu 24 Ağustos 2016 tarihinde başlamıştır. 29 Mart 2017 tarihinde de tamamlanmıştır.

Harekata kaç TSK personeli ve ÖSO mensubu katıldı?

Fırat Kalkanı'na Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 1500'den fazla personel, Özgür Suriye Ordusu'ndan ise 2 binden fazla ÖSO mensubu katıldı.

Kaç kilometre karelik alan terör örgütlerinden temizlendi?

Suriye'de icra edilen operasyonda terör örgütlerinden temizlenen alanın büyüklüğü 2 bin kilometrekareden fazla olduğu bildirildi. 240'dan fazla meskun mahal kontrol altına alındı. Cerablus, Çobanbey, Azez, Dabık ve El Bab terör örgütlerinden temizlenen önemli ve stratejik merkezlerin başında geliyor.

Bölgedeki diğer uluslararası aktörler Türkiye'nin operasyonuna nasıl yaklaştı?

Harekata doğrudan ve açıkça destek veren bir ülke olmadı. ABD, operasyonun başlangıcında söylemsel bir destek görüntüsü çizdiyse de somut bir destek vermedi. Rusya, genel olarak sessiz bir destek sağladı. Türk Hava Kuvvetleri'nin Suriye üzerinde uçuş yapmasını engellemeye yönelik tehdidinden vazgeçmesi gibi.

Kaç terörist etkisiz hale getirildi?

Fırat Kalkanı operasyonu sürecinde 2500'den fazla DEAŞ'lı terörist, 500'den fazla YPG/PKK teröristi etkisiz hale getirildi. 600'den fazla terörist canlı olarak ele geçirildi.

Terör örgütlerinden temizlenen bölgelerde nasıl bir sosyal değişim yaşandı?

Terör örgütlerinden temizlenen Cerablus ve El Bab gibi bölgelerde hayat yeniden normale döndü. Türkiye'ye sığınan binlerce Suriyei yaşadıkları bölgelere geri döndü. Türkiye'nin desteğiyle alt yapı ve imar çalışmaları yapıldı. Su ve elektrik ihtiyaçları karşılandı. Okul, hastane, dükkan ve pazarlar yeniden açıldı. Bölgede halkın güvenliğini sağlamak için Türkiye'nin desteğiyle polislere eğitim verildi.

Kaç TSK ve ÖSO mensubu şehit oldu?

Fırat Kalkanı operasyonunda Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu 71 asker şehit oldu. Şehit olan ÖSO mensuplarının sayısı ise 600'den fazla.

Fırat Kalkanı Harekatı amacına ulaştı mı?

Bu sorunun yanıtı EVET! 216 gün süren operasyonla Türkiye'nin sınır güvenliği sağlandı. Binler kilometrekare alan teröristlerden temizlendi. Cerablus, El Bab, Çobanbey, Dabık gibi stratejik yerler teröristlerden temizlendi. 3 binden fazla DEAŞ ve PKK/YPG teröristi etkisiz hale getirildi. DEAŞ ve PKK/YPG'nin bölgedeki eylem gücü yok edildi. PYD'nin Türkiye sınırındaki Afrin ve Kobani kantonlarının birleştirilmesi engellendi. Teröristlerden temizlenen bölgelerde hayat yeniden normale döndü. Binlerce Suriyei yaşadıkları bu bölgelere geri döndü. DEAŞ'la mücadele kapsamında onlarca ülkenin oluşturduğu Koalisyon Gücü'nün başaramadığını Türkiye tek başına başardı.

Kaynak: TRDiplomacy

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×