Öne Çıkanlar feto TKDK Personel Sınav Başvuruları Ne Zaman? Türk Sialhlı Kuvvetleri Eski bakanın kızı intihar etti Erhan Kozan

Bu haber kez okundu.

Akıllı bomba HGK-1 ilk kez DAEŞ hedeflerini vurdu
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) yerli olanaklarla ürettiği milli bomba HGK, belirlenen DAEŞ hedeflerini nokta atışlarıyla vurdu.

25 KM'DEN HEDEFİ İMHA EDİYOR

Savunma Sanayi'ne yönelik projeleriyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) vurucu gücüne katkı sağlayan TÜBİTAK, savaş uçaklarındaki bombaları akıllı hale getiren Hassas Güdüm Kiti'ni geliştirdi. HGK-1 adı verilen akıllı milli bombayı dünyanın sadece 4 ülkesi üretebiliyor ve hedefi 25 kilometre uzaklıktan noktasal olarak vurabiliyor.

Hassas Güdüm Kiti

HEDEFİ NOKTA ATIŞI VURUYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine giren Hassas Güdüm Kitleri, güdümsüz bombaların üzerine monte edilecek şekilde tasarlandı. Akıllı hale getirilen bombalar, koordinatları belirlenen hedefi, uydu ve özel algılayıcı yardımıyla 6 metre gibi küçük bir sapma değeri ile yok ediyor. Bu sayede sadece belirlenen hedef vuruluyor ve etrafındaki yerler zarar görmüyor.

Yüksek tahrip etkisine sahip olan Hassas Güdüm Kiti'nin boyu 3900 mm, çapı 450 mm ve ağırlığı ise 950 kg. Savaş uçakları normal bombaları 5-6 kilometre uzaklıktan atarken, HGK-1'de bu uzaklık 25 kilometreye çıkıyor. Üzerindeki ilave kanatçıkları ve özel yüzeyi ile akıllı bombalar, havada süzülerek yok alıyor. Uçak tehlikeli bölgeye girmeden görevini güvenli bir şekilde tamamlıyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×