Öne Çıkanlar feto Türk Sialhlı Kuvvetleri Erhan Kozan TKDK Personel Sınav Başvuruları Ne Zaman? İHA

Bu haber kez okundu.

Cerablus nerede kimin elinde ve neden önemli?
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 24 Ağustos sabaha karşı saat 04.00 sıralarında DAEŞ unsurlarının işgal ettiği ve Suriye toprakları içerisinde yer alan Cerablus'a askeri harekat başlattı. Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlamak, masum vatandaşların canına haince kıyan terörist unsurları yok etmek ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü muhafaza etmeye katkı sağlamak amacıyla başlatılan operasyonda TSK, Cerablus'taki DAEŞ unsurlarını koasliyon güçlerinin hava desteğiyle vuruyor. Peki Cerablus neresi, Suriye'nin Cerablus kenti nerede? İşte Cerablus haritası ve Cerablus hakkındaki detaylar...

CERABLUS NEREDE?

Cerablus (yerel adıyla Jarabulus) Suriye'nin en büyük şehri olan Halep'e bağlı bir ilçedir. Suriye'nin kuzeybatısında Gaziantep'in Karkamış İlçesi'nin karşısında yer almaktadır. İlçenin hemen doğusundan geçen Fırat Nehri nedeniyle değerli tarım arazilerine sahip olan Cerablus'un nüfusu 25 bin'dir.

Cerablus şu sıralar Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren DAEŞ (IŞİD) terör örgütünün işgali altındadır. Haber kaynaklarına göre geçen hafta Münbiç'i IŞİD'den temizleyen Suriye'li muhalif gruplar Cerablus'u ele geçirmek için operasyon hazırlığına başladı. Cerablus'u IŞİD'in elinden hangi grubun alarak kontrol etmeye başlayacağı Suriye'deki iç savaş açısından son derece önemlidir. 

Bölgenin Türkiye sınırında yer alması da Türkiye için Cerablus'un önemini bir kez daha arttırıyor. Son günlerde Cerablus'tan Karkamış'a havan mermisi atılması da Türkiye'nin sınır güvenliğinin ilçeyi ele geçirecek grupların hangileri olacağı konusunu daha da önemli hale getiriyor.

20 Ağustos'ta Gaziantep'te kına gecesinde patlatılan ve 54 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan canlı bombanın, Türkiye'nin Cerablus'a başlattığı operasyon hakkında o günlerde dolaşan 'Türkiye operasyon başlatacak' söylentilerine misilleme olarak gerçekleştirildiği iddia ediliyor.

CERABLUS HARİTASICerablus, Suriye'nin Halep iline bağlı bir ilçedir. Fırat Nehri'nin batı yakasında, Esad Gölü'nün kuzeyinde yer alan kentin rakımı 367 metredir. Türkiye - Suriye sınırında bulunan Cerablus'un nüfusu 25 bin 705'dir. Cerablus bir Arap şehri olarak bilinir. Gaziantep'in Karkamış İlçesinin hemen yanında yer alan Cerablus'un her tarafı sulak tarım arazileri ile çevrili olduğu için bölgede meyve ve sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×