Öne Çıkanlar feto 2017 AÖL 3 Dönem Sınav Sonuçları lys tercih sonuçları 2017 1 mayısı kimler kutlar dgs sonuçları 2017

DAEŞ işgalindeki Dabık doğu ve batıdan kuşatıldı

Terör örgütü DAEŞ'i Suriye'nin kuzeyinden söküp atmak için Türkiye'nin desteğini alan ÖSO güçleri, örgüte en büyük darbeyi Dabık'ta vurmaya hazırlanıyor.

DAEŞ işgalindeki Dabık doğu ve batıdan kuşatıldı
500 yıl sonra Merc-i Dabık taarruzu için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. 960 kilometrekarelik alanda hakimiyet sağlayan Özgür Suriye Ordusu güçleri, köyleri birer birer alarak Dabık'ı kuşattı. Operasyon içinse Türkiye'nin onayı bekleniyor.

Fırat Kalkanı operasyonunda son günlerde en kritik nokta, DAEŞ terör örgütünün işgal ettiği Dabık Kasabası. ÖSO güçleri son olarak Dabık'a 2.5 kilometre uzaklıktaki Türkmen Barı Köyü'nü ele geçirdi. Güneybatı'daki Mare Kasabası'ndan da Dabık'a yaklaşan Özgür Suriye Ordusu, DAEŞ'le burun buruna geldi.

DABIK OPERASYONU EL-BAB'A GİDEN YOLU AÇACAK

12 Ekim'de PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde kurduğu koridor hayalini yıkacak olan El-Bab Operasyonunu başlatmak isteyen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bu operasyon öncesinde Dabık'ı almak istiyor. Bunun için de Türkiye'den gelecek olan emir ve onayı bekliyor. Türkiye operasyon için düğmeye basarsa, Özgür Suriye Ordusu hem Türkmen Barı hem de Mare çevresinden Dabık'a taarruza geçerek, kasabayı DAEŞ'ten tamamıyla temizleyecek.

DABIK'TAN ÖNCE AKTERİN VE SURAN

Ancak bölgedeki kaynaklar, DAEŞ'in Dabık ve Suran bölgesinde El-Bab'tan daha güçlü olduğuna işaret ediyor. Bunun için ÖSO güçlerinin önce Dabık yakınlarındaki Suran ve Akterin Kasabaları'na operasyon düzenleyeceği belirtiliyor. Eğer bu iki yer alınırsa Dabık, Dabık düşerse de El-Bab'ın çok rahatlıkla alınabileceği değerlendiriliyor.

ÖSO'NUN 'HİLAL' STRATEJİSİ

Özgür Suriye Ordusu, Dabık operasyonunda Türklerin savaşlarda çokça kullandıkları Hilal taktiğinin benzeri bir strateji izliyor. Akterin kasabasına operasyon hazırlığı yapan muhalif güçler izledikleri bu yolla stratejik noktaları ve Dabık'ın çevresini bir hilal şeklinde sararak, DAEŞ'le bağlantısını koparacak.

DAEŞ'İN 'BÜYÜK SAVAŞ' İNANCI

DAEŞ'in Dabık'a El-Bab'tan daha çok yığınak yapmasının nedeni ise bir Hadise dayanarak bölgede büyük bir savaşın yaşanacağına inanmaları. Ancak örgüt Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'in bölgede 1516 yılında Mercidabık Savaşı'nı kazanmasını bu kapsamda değerlendirmiyor. 

EL-BAB'TA DAEŞ'E REJİM DESTEĞİ

Öte yandan El-Bab'taki yaklaşık bin DAEŞ üyesinin, Suriye rejiminin istihbarat birimi El-Muhaberat'tan destek aldığı belirtildi. DAEŞ, rejimden aldığı dolaylı destekle, EL-Bab çevresine hendekler kazarak barikatlar kuruyor. DOÇKA ve uçaksavarlarla hazırlık yapıyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×