Öne Çıkanlar feto ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert Burak Hakkı biyografisi uçak kazası Bıçağınızı alın

Bu haber kez okundu.

El Bab'a son darbe Kayseri'den 500 komando sevk edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), El Bab'daki DEAŞ'lı teröristleri bölgeden kovmak için harekete geçti. Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında tamamen kuşatılan El Bab'a Kayseri'den 500 komando sevk edildi. Buna ek olarak, Halep'ten tahliye edilen 1400 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerinin de Bab'a geldiği belirtildi.

Suriye'nin El Bab ilçesindeki operasyon tüm kararlılığı ile devam ederken bölgeden son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. İlçedeki en stratejik nokta olan Akil Dağı'nın terör örgütü DEAŞ'tan geri alınmasından sonra, Bab tamamen kuşatıldı. İlçedeki sıfır noktalarını ele geçiren ve kentin dış mahalllerine giren birlikler, teröristlerin canlı bomba veya bomba yüklü araçlar ile saldırı olasılığına karşı da teyakkuza geçmiş durumda. El Bab merkezine ilerleyen TSK ve ÖSO birlikleri, teröristlerin zorla canlı kalkan yaptıkları sivilleri kurtarma çalışmaları da devam ediyor. 

500 KOMANDO GÖNDERİLDİ

El Bab'da son derece kritik görevlerde bulunan Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığından en az 500 askerden oluşan bir grubun bölgeye gönderildiği ve son darbeyi bu grubun yapacağı belirtiliyor. Buna ek olarak Halep'ten çıkarılan 1400 ÖSO askerinin de Bab'a ulaştığı öğrenildi. ÖSO askerleri Azez ve Çobanbey hattı üzerinden Fırat Kalkanı Harekatı'nın devam ettiği bölgelere sevk ediliyor. Bölgeye gelen ÖSO askerlerinin sayısının 2000'i bulacağı belirtildi. Bab çevresinde konuşlanan asker sayısının ise bin 100 civarında olduğu kaydedildi.

BOMBA YÜKLÜ ARAÇ ALARMI

Öte yandan Bab'ın doğusundaki kenar mahallelerde bulunan imalathanelerde 2015'ten bu yana yüzlerce bombalı araç üreten DEAŞ'ın, 60 adet bomba yüklü araç hazırladığı ve saldırı yapmak üzere beklediği öne sürüldü. Son iki gündür bu araçlardan en az 10 tanesi ise TSK tarafından imha edildi. Terör örgütü DEAŞ'ın bombalı araçları ilçenin her bir tarafına dağıttığı iddia ediliyor. Örgütün araçları kamufle etmek için çamur kullandığı da gelen bilgiler arasında. Bu arada bombalı araçların tamamını çamurla kamufle eden DEAŞ'ın, bazı araçları ise cephe yakınlarına ördüğü yüksek duvarların arkasına gizlediği iddia ediliyor.

DEAŞ'IN ELİNDE FONKSİYONEL SAVAŞ ARAÇLARI VAR

DEAŞ, Humus-Kifor askeri üssü çevresinde rejime ait 30 kilometrelik alanı ele geçirdi. Terör örgütü bu üste bulunan tüm silahları ise kontrolü altındaki TSK ve ÖSO ile çatıştığı El Bab'daki kritik bölgelere gönderiyor. DEAŞ'ın elinde 23 mm uçaksavar, Manpads, RPG, çok sayıda Rus yapımı havan topu, çeşitli silahlar ve çok sayıda cephane bulunuyor. Esed rejimi ve İran destekli militanların sahip olduğu silahların da DEAŞ'a teslim edildiği ve örgütün elinde Bab'da kullanabileceği fonksiyonel savaş araçlarının olduğuna dikkat çekiliyor.

FIRTINA OBÜS'LERİ BAB'A YOLLANDI

DEAŞ'tan temizlenmesi için göğüs göğüse çarpışmaların yaşandığı El Bab'taki TSK ve ÖSO birliklerine takviye gönderilmeye devam ediyor. 10'u aşkın Fırtına Obüsü, çok sayıda tank ve zırhlı taşıyıcıların sevk edildiği bölgeye Gaziantep-Kilis sınırından da askeri sevkiyat yapıldığı ve TSK'nın bölgede sonuç odaklı yeni strateji uygulayacağı ileri sürülüyor. Terör örgütünü farklı ve şaşkınlığa uğratacak yeni hamlelerle Bab'dan atmayı planlayan TSK'nın bu kapsamda harekat dahilinde daha fazla inisiyatif alacağı söyleniyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×