Öne Çıkanlar feto Karaağaç Mahallesi tek tip elbise 1 mayıs neden kutlanır Rıza Keten

Bu haber kez okundu.

Operasyonun 52. gününde ÖSO Dabık'a doğru ilerliyor
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu sabah yaptığı Fırat Kalkanı 52. gün açıklamasına göre El Rai ve Cerablus hattında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor. Taşhöyük'te de çatışma yaşandığı ve bu çatışmada 2 muhalifin şehit olduğu bildirildi.

DEAŞ HEDEFLERİ VURULDU

Dünden bu yana tespit edilen 62 DEAŞ hedefi hem Fırtına Obüsleri hem de çok namlulu roketatarlar ile imha edildi. Bayraktar insansız hava aracı da sınırın Suriye tarafını ve sınır hattını yedi gün yirmi dört saat esasına göre izlemeyi sürdürüyor. Bölgeye dünden beri herhangi bir hava harekatı düzenlenmedi.

Dün akşam Azez'de bir bombalı saldırı düzenlenmişti. Terör örgütü DEAŞ, bomba yüklü bir tırı muhaliflerin karargahına gece saatlerinde getirerek patlatmış ve 20 muhalif asker şehit edilmişti. O patlamanın ardından da sınırda sessizliğin hakim olduğu belirtiliyor.

DABIK KUŞATMASI SÜRÜYOR

DEAŞ ile Özgür Suriye Ordusu arasında yaşanan çatışmalar Dabık çevresinde daha da yoğunlaşmış durumda. Bölgede El Rai ve İhtimalat çevresinde şiddetli çatışmaların yaşandığı ve ÖSÜ güçlerinin Dabık'a doğru hızla ilerlediği belirtiliyor. Öte yandan sınırdan gelen bilgilere göre, yüksek kesimlere çıkıldığında Dabık içerisindeki DEAŞ bayraklarının görüldüğü aktarıldı. Operasyonda artık sona gelindi. Operasyon açısından stratejik öneme sahip olan Dabık'a girilmesinin artık an meselesi olduğu söyleniyor. Eğer Dabık, DEAŞ'tan geri alınırsa El Bab'a yapılması planlanan operasyonun da önü açılmış olacak.

Dabık Kasabası nerede? Dabık haritası

DABIK NERESİ ?

Arapça dilinde Dabiq olarak ifade edilen Dabık, Suriye'nin kuzey batısında Halep ili'ne bağlı Azez İlçesi sınırları içerisinde bir kasabadır. 5 bin nüfusa sahip olan Dabık'ta normalde çok sayıda Türkmen yaşamaktadır ancak şu an Suriye'deki savaş nedeniyle DEAŞ terör örgütü tarafından işgal edilmiş durumdadır. Öte yandan Dabık, Amik Ovası ile beraber, olacağına inanılan 3. Dünya Savaşı (Armageddon) savaşının hadislerde geçen muhtemel yerlerden biri olduğu öne sürülüyor. DEAŞ terör örgütü Dabık kasabasını 2014 senesinin Ağustos ayında işgal etti. Kasabada bulunan Süleyman bin Abdülmelik türbesi de örgüt tarafından yok edilmiştir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×