Öne Çıkanlar feto Çağatay Ulusoy Eski bakanın kızı intihar etti Türkiyenin aldığı ilk altın madalya on numara 1 mayıs sonuçları

ÖSO, Suriye'deki Dabık ve Soran'ı DEAŞ'ın elinden aldı

Özgür Suriye Ordusu, Fırat Kalkanı kapsamında stratejik Dabık kasabasını DEAŞ ile şiddetli çatışmalar sonucu ele geçirdi. 

- Bu haber 196 kez okundu.

ÖSO, Suriye'deki Dabık ve Soran'ı DEAŞ'ın elinden aldı
Suriye'nin kuzeyinde Halep ilinin Sorun beldesi ve Dabık köyü, terör örgütü DEAŞ unsurlarından temizlendi. Her iki beldenin kontrolü ÖSO güçlerine geçti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, Azez Cerablus hattında bugün ele geçirilen yeni bölgelerde, terör örgütünün yoğun biçimde kullandığı bomba düzeneklerini etkisiz hale getirmeye çalışıyor.

Dabık'ın ele geçirilmesiyle, Fırat Kalkanı harekatı kapsamında en zorlu sahfanın tamamlandığı ve harekatın tüm hızıyla devam edeceği bildirildi. Dün akşamdan sonra Suriye'deki Fırat Kalkanı Harekatı'nın önemi bambaşka bir hale geldi.

Dabık Kasabası nerede? Dabık haritası

DABIK NERESİ ?

Arapça dilinde Dabiq olarak ifade edilen Dabık, Suriye'nin kuzey batısında Halep ili'ne bağlı Azez İlçesi sınırları içerisinde bir kasabadır. 5 bin nüfusa sahip olan Dabık'ta normalde çok sayıda Türkmen yaşamaktadır ancak şu an Suriye'deki savaş nedeniyle DEAŞ terör örgütü tarafından işgal edilmiş durumdadır. Öte yandan Dabık, Amik Ovası ile beraber, olacağına inanılan 3. Dünya Savaşı (Armageddon) savaşının hadislerde geçen muhtemel yerlerden biri olduğu öne sürülüyor. DEAŞ terör örgütü Dabık kasabasını 2014 senesinin Ağustos ayında işgal etti. Kasabada bulunan Süleyman bin Abdülmelik türbesi de örgüt tarafından yok edilmiştir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×