Öne Çıkanlar feto Gaziantepli Baba Oğlu İçin Kendini Feda Etti Emniyet müdürleri kararnamesi Arif Çetin zekeriya öz

Bu haber kez okundu.

PYD'den kaçan Munbiç halkı Cerablus'a sığınıyor
Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde başlattığı Fırat Kalkanı harekatı, bölgede hayatın normale dönmesi için önemli bir adım oldu. DAEŞ'ten temizlenen Cerablus'u güvenli bir liman olarak görenlerin sayısı her geçen gün artıyor. DAEŞ kontrolündeyken 3 bin 500'e kadar gerileyen Cerablus nüfusu şimdilerde 25 bini geçti.

MUNBİÇ'TEN CERABLUS'A GÖÇ

Civar bölgelerden göç alan Cerablus'a son olarak terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin kontrolünde bulunan Munbiç'ten kaçan halk da gelmeye başladı. PYD'nin uyguladığı zulümden kaçan çoğu kadın ve çocuk 400 kişi, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kontrolündeki Cerablus'a sığındı.

Munbiç'teki PYD zulmünden 8 kişilik ailesi ile kaçan Cemal isimli bir vatandaş, 9 aylık askerlik yapmaları için terör örgütü tarafından zorlandıklarını ve mallarının talan edildiğini ifade etti.

5 kişilik ailesi birlikte Cerablus'a göç eden Muhammed Cuma isimli diğer bir vatandaş ise burada can güvenliklerinin olduğunun da altını çiziyor. Cuma, Cerablus'un özgürleştiğini ve can güvenliklerinin sağlandığını belirterek, yeme içme sıkıntısı çektiklerini ve bu nedenle de yetkililerin yardımlarına ihtiyaç duyduklarını anlattı.

ARAP NÜFUSUNA BASKI YAPILIYOR

Suriye'nin kuzeyinde kürt nüfusun varlığını gerekçe göstererek yayılan PYD'nin hakim olduğu 5 temel bölgeden yalnızca Afrin'deki nüfusun tamamına yakını kürtlerden oluşuyor. Örgüt büyük bir arap nüfusuna ise silah zoruyla kendi hakimiyetini dayatıyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×