Bu haber kez okundu.

AFAD terör saldırısına hedef olan Mogadişu’da

Terör saldırısına hedef olan Mogadişu’ya, Türkiye’den uzman 10 AFAD personeli, 27 Sağlık Bakanlığı personeli, 3 Türk Kızılayı çalışanı gönderildi.

Somali’nin başkenti Mogadişu’da bulunan toplu taşıma istasyonunu hedef alan bomba yüklü araç saldırısında en az 276 kişi hayatını kaybetti. Türkiye, bölgedeki arama-kurtarma faaliyetleri ve sağlık hizmetlerine destek olmak amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, AFAD koordinasyonunda bir insani yardım operasyonu başlattı. Bu çerçevede AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, bombalı saldırıya hedef olan Mogadişu kentine gitti.

Mogadişu’ya, Dışişleri, Sağlık ve İçişleri Bakanlıkları, Türk Kızılayı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın eşgüdümünde, AFAD koordinasyonunda, Genelkurmay Başkanlığı’na ait A-400M tipi uçakla arama-kurtarma konularında uzman 10 Ankara İl AFAD personeli, Sağlık Bakanlığı’nda görevli 27 personel, Türk Kızılayı çalışanı 3 personel gönderildi. Sismik dinleme ve yer altı görüntüleme ekipmanlarıyla Mogadişu’ya giden AFAD personelinin, patlamanın ardından bölgede sürdürülen arama-kurtarma faaliyetlerine katılacakları bildirildi. Saldırı bölgesine ulaşan 27 Sağlık Bakanlığı personelinden 12’sinin patlamada yaralananların tedavilerine destek amacıyla bölgede kalacakları belirtildi.

Somali’deki bombalı saldırı bölgesine yönelik insani yardım-arama kurtarma faaliyetlerinin AFAD koordinasyonunda devam edeceğinin altı çizildi.

(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×