Bu haber kez okundu.

Afrin harekatına destek için suyun 20 metre altında Türk bayrağı açtılar

Afrin’de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı’nda görev yapan askerlere destek olmak için hava sıcaklığının eksi 3, su sıcaklığının ise 6 derece olduğu Kesikköprü Barajı’nda suyun 20 metre altında Türk bayrağı açan Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Sualtı ve Suüstü Arama Kurtarma ekibi, şehitler ve askerler için dua etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Sualtı ve Suüstü Arama Kurtarma ekibi, Kesikköprü Barajı’ndaki eğitimlerini tamamladı. Sualtı ve suüstü arama kurtarma ekibi, hava sıcaklığının eksi 3, su sıcaklığının ise 6 derece olduğu Kesikköprü’de Afrin’de gerçekleştirilen harekatta görev yapan askerler için suyun 20 metre altında Türk bayrağı açtı. Şehitler ve askerler için dua etmeyi de unutmayan İtfaiye Dairesi Başkanlığı Sualtı ve Suüstü Arama Kurtarma ekibi, yaklaşık 45 dakika suyun altında kaldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Sualtı Arama Kurtarma ekibi, yaz kış demeden gerçekleştirdiği eğitimlerle her an göreve hazır. Ankara’ya 112 kilometre uzaklıkta bulunan Kesikköprü Barajı’nda gerçekleştirilen eğitime ilişkin bilgi veren Ankara İtfaiyesi Sualtı Arama Kurtarma Timi’nde görevli Mesut Bozkurt, “Her türlü su ortamında görev yaptığımız için burada hem malzemelerimizi test etmek hem de kendimizi soğuk suya adapte etmek amacıyla 3 günlük bir eğitim programı uyguluyoruz. Şu anda yaklaşık 45 dakika suyun altında kaldık ve 17-20 metre arasında bir derinlik yaptık. Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’nda görev yapan askerlerimize destek vermek amacıyla su altında Türk bayrağımızı açarak, askerlerimiz için dua ettik” diye konuştu.

Su sıcaklığının 6 derece olduğunu ancak derine indikçe su sıcaklığının biraz daha azaldığını belirten Bozkurt, “Dünya standardına yakın bir ekipmanımız var. Kuru elbise dediğimiz kıyafetleri her türlü soğuk su ve buz altında dahi kullanabiliyoruz. Elbise soğuğu kesmiyor ancak su altında ıslanmamızı engelliyor. Soğuğu hissediyoruz. Elimiz, ayağımız, yüzümüz su ile temas ettiği için de üşüyoruz. Her türlü su ortamında çalışma yapan bir ekibiz. Bunun için de eğitimimizin devamlılığı şart. Kış mevsiminde her ay Kesikköprü Barajı’nda 3 günlük bir eğitim programı yaparak, eğitim alan arkadaşlarımızın eğitimini de verme şansı elde ediyoruz” dedi.

Her türlü su ortamına alışmak ve ekipmanları denemek için Kesikköprü Barajı’nda eğitim çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini söyleyen timde görevli Salih Kurumlu ise, “Su kazaları da genellikle bu tür sularda oluyor. Ya tekneden düşüyorlar ya da balık avlamak için giriyorlar, çıkamıyorlar. Bundan dolayı bizim her türlü su ortamında hazırlıklı olmamız şart. Görüş olmayan sular ve soğuk sular bizi en çok zorlayan sulardır. Biz de ona karşı hazırlıklıyız. Kış mevsiminde Kesikköprü Barajı’nda görüş genellikle iyi oluyor ancak soğuk” ifadelerini kullandı.

Ankara İtfaiyesi Sualtı Arama Kurtarma Timi’nde görevli Levent Çeri, “Bizler asker toplumuz. ‘Barışta ter dökmeyen, savaşta kan döker’ düsturuyla bize ihtiyaç olduğu anda görevimizi layıkıyla yapabilmek için sürekli eğitim çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Afrin’deki terörle mücadele eden Türk ordumuza destek amacıyla suyun altında Türk bayrağımızı açtık ve dua ettik. Allah güvenlik güçlerimizi ve ülkemizi korusun” dedi.

1997 yılında kurulan ve Türkiye’deki kamu kurumları arasında ilk Sualtı Arama ve Kurtarma ekibi olan Ankara İtfaiyesi, Türkiye’deki tüm arama kurtarma olaylarına da yıllardır müdahale ediyor. Türkiye’ye örnek olan kurtarma ekibi, kendi sualtı arama kurtarma ekiplerini kuran yerel yönetimlere de destek oluyor.

(İlker Turak - Ömer Çetin - Burak Altun /İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×