Bu haber kez okundu.

Tokatlı kadınlar Mehmetçik için içlik örüyor

Tokat’ın Turhal ilçesinde kadınlar Afrin’de düzenlenen "Zeytin Dalı Harekatı"nda görevli askerler için bir taraftan dua ederken bir taraftan da üşümesinler diye içlik örüyor.

Turhal’da daha önceki dönemlerde de yapılan operasyon ve harekatlardaki asker için çeşitli çalışmalar yapan Turhal Sivaslılar Derneği’ne bağlı kadınlar Afrin’de düzenlenen "Zeytindalı Harekatı" için de anlamlı bir çalışmanın altına daha imzalarını attı. Dernek üyesi kadınlar dillerinde dualarla harekatta görevli askerler üşümesin diye içlik ördü. Örülen içliklerin kendi himayelerinde harekat merkezine gönderileceğini söyleyen Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, "Sivaslılar Derneğinin üyesi olan hanımefendiler, Suriye’de Zeytindalı Operasyonunda görev alan askerlerimiz için içlik dokuyorlar. Bu içlik de kışlık içlikler. Bir kısmı içlik dokurken, diğer kısmı da Kuran’ı Kerim okuyor ve duada bulunuyor. Ağızlarında dua ellerinde milleri ile askerlerimiz için içlik dokumaları bizleri çok duygulandırdı. Elbette ki devletimiz askerlerimizin içliğini de veriyor, kışlığını da veriyor, botunu da veriyor, eldivenini de veriyor. Ancak hanımefendiler karınca kararında kendilerinden bir şey göndermek istediler" dedi.

Kendilerine dernek üyesi kadınlar tarafından gelen bu teklif üzerine hemen harekete geçtiklerini söyleyen Turhal Sivaslılar Derneği Başkanı Yusuf Taşkıran ise, "Bu gördüğünüz içlikleri önceden annelerimiz bize üşümesin diye verirlerdi kış memleketinde büyüdüğümüz için. Şuanda da Afrin operasyonuna giden askerlerimize böyle bir fikir düşüncesi sundular ve biz de çok iyi olacağını söyledik" ifadelerini kullandı.

Dernek üyesi kadınlar askerleri düşünerek gece geç saatlere kadar kuran okuduklarını, onların her türlü kazadan ve beladan korunmaları için dua ettiklerini ve soğuktan üşümemeleri için içlik ördüklerini söylediler.

(Dursun Ekrem Er - Nurhan İçmez/İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×