Google Science Fair yani Google Bilim Fuarı, 2011’den beri her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya çapında genç beyinlerin katılımı ile devam ediyor. Yavaş yavaş sona yaklaşılan yarışmaya Türkiye’den de her geçen yıl ilgi artıyor. Bir çok alanda bir çok projenin sergileneceği yarışma ile ilgili ayrıntılar yazımızda…

Google Science Fair yani Google Bilim Fuarı, Google, Lego, CERN, National Geographic ve Scientific American sponsorluğunda gerçekleştirilen, 13-18 yaş arası bireylere ve ekiplere açık, dünya genelinde internet üzerinden gerçekleştirilen bir bilim ve mühendislik yarışmasıdır. 2011’den beri bu yarışmayı organize eden Google yarışmada dereceye giren projelere değişik kategorilerde de ödüller veriyor.

Jüri (Öğretmenler, Üniversite Profesörleri ve Bilim İnsanları) ve Teknoloji Uzmanları tarafından değerlendirilecek projeler 5 farklı kategori ve yaklaşık 14 alt konuda listelenecek. Bu kategori ve konular:
  1. Doğa Bilimleri Kategorisi(Hayvanlar ve Bitkiler, Gıda Bilimi, Yeryüzü ve Çevre Bilimleri)
  2. Fiziksel Tasarım ve Mühendislik Kategorisi(Keşifler ve Yenilikler, Elektrik & Elektronik, Robotik)
  3. Temel Bilimler Kategorisi(Fizik, Kimya, Biyoloji, Davranışsal ve Sosyal Bilimler)
  4. Uzay ve Fizik Kategorisi(Enerji ve Uzay, Astrofizik)
  5. Bilbisayar Bilimi ve Matematik Kategorisi(Bilgisayar Bilimi, Matematik) olarak  belirtilmiş durumda.
Google Science Fair Finalisti Alif Bilgen

Türkiye’den de yarışmaya ilgi her yıl artmakta. İlk kez 2013 yılında Elif Bilgin, “Muz Kabuklarından Elektrik Yalıtımında Kullanılabilecek Biyoplastik Malzeme” konulu projesi ile yarışmaya katılmış ve “Science in Action” ödülünü almaya hak kazanmıştı. 2015’te ise 4 projede toplam 6 kişi ile yarışmaya katılan Türkiye bu yıl da Enis Getmez’in “Işık Şiddeti ile Veri Aktarımı” konu projesi ile temsil edilecek.

18 Mayıs’da projelerin teslim edilmesinden iki ay sonra yani 18 Temmuz’da bölgesel finalistler belirlenecek. Dünya genelinde finalistlerin açıklanması ise Ağustos ayında yapılacak. Umarız Enis Getmez’ de güzel ödüller ile kendisinden sonraki katılımcılara örnek olur. Eğer sizin de projeniz varsa ve katılım kriterlerini sağlıyorsanız 2016 için geç olsa da Google Science Fair 2017 için hazırlıklarınızı yapmaya şimdiden başlayın...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×