Hemen hemen herkesin tarayıcı anasayfasında yer alan teknoloji devi Google sadece arama motoru işinde kendini gelişritmekle yetinmiyor, buna ek olarak otonom yani sürücüsüz otomobil teknolojisi üzerinde de büyük bir çaba gösteriyor.

Google geçtiğimiz günlerde Fiat ile anlaşmaya vardığını duyurdu. Bu anlaşma otonom araç teknolojisi için atılmış önemli bir adım. Apple'ın otonom araç projesi geliştirilme aşamasındayken harekete geçen Google, güzel bir gol atmış oldu. Fiat grubunun da otonom araç teknolojisini araçlarıyla buluşturmak istendiği biliniyordu, tam bu noktada Google bu açığı kapatmış olacak.

2017 yılında üretilecek olan Chrysler Pasifica modelinde Google'ın otonom sistemi kullanılacağı söyleniyor. Şuan için sadece 100 araçta olacak olan sistem, Google ve Fiat için önemli bir tecrübe ve büyük oranda veri sağlayacaktır. İlk girişenin büyük pastayı elde ettiği piyasada Fiat ve Google'ın devasa bir avantaj sağlayabileceğini öngörebiliriz. 

Google aynı zamanda otonom teknolojisini piyasaya sürmek için dört ayağının üstüne düştü. Şöyle ki, Google direkt olarak kendi otonom aracını seri üretim olarak piyasaya sürmek istemiyordu. Fiat ile yapılan anlaşma sayesinde Google sadece sistemi sağlayıp büyük üretim bandlarına ihtiyaç duymadan araçlarını piyasaya sürebilecek. Tabi ki bu durum her iki tarafında yararına olacak...

Bu tür ortaklık anlaşmaları bize önümüzdeki 10 yıl içerisinde sürücüsüz araçları yollarda sıkça göreceğimizin sinyallerini veriyor. Gelişmeler oldukça bekleyip göreceğiz....
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×