Bu haber kez okundu.

1 Mayıs 2017 resmi tatil mi okullar ve bankalar kapanacak mı?

1 Mayıs tatil olacak mı sorusunun cevabını merak edenler, geçen yıllarda tatil ilan edilen bu gün için bu yılda tatil mi değil mi diye araştırma yapmaya başladı. 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, dünya genelinde kutlanan birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olarak tanımlanmaktadır. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, 1 Mayıs resmi tatil olacak kabul edilmiştir.

Türkiye'de ilk defa 1923 yılında resmi olarak kutlanan 1 Mayıs'ın, 2008 Nisan ayında "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009'da TBMM'de kabul edilen kanun ile de 1 Mayıs'ın resmi tatil olması kararlaştırılmıştır. Dolayısıyla 1 Mayıs 2017 Pazartesi günü okullar, bankalar ve resmi kurumlar tatil olacaktır.

1 MAYIS TAKSİM KARARI

Her yıl tüm dünyada kutlanan 1 Mayıs'ın İstanbul Taksim Meydanı'nda kutlanıp kutlanmayacağı sorunun yanıtı bu sabah saatlerinde belli oldu. İçişleri Bakanlığı, 1 Mayıs kutlamalarının Taksim'de yapılmayacağını açıkladı.

1 MAYIS'TA KİMLER TATİL YAPACAK?

Bu yıl ki 1 Mayıs kutlamaları Pazartesi gününe yani hafta içine denk geliyor. 1 Mayıs'ın resmi tatil edilmesinin ardından bu günün hafta içine denk gelmesi durumunda okullar, bankalar, hastaneler, devlet daireleri ve kamu kurumlarında da tatil ilan edilmektedir. İşçi bayramı kutlamaları nedeniyle Pazartesi günü okullar da tatil olacak. Bu sayede öğrenciler 1 Mayıs 2017 pazartesi günü 1 gün süreyle tatil yapabilecekler. Bankalar da 1 Mayıs günü tatil olacak. Ayrıca aynı gün hastanelerin sadece Acil Poliklinikleri hizmete açık olacak. Normal poliklinikler ise resmi tatil olmasından dolayı hizmet vermeyecek.


İstanbul Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs kutlamalarına izin çıkmadı

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ TARİHÇESİ
 
İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.
 
Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.
 
Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×