Bu haber kez okundu.

1 Mayıs İşçi Bayramı nedir ? Neden Kutlarız Tarihçesi

1 Mayıs, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de işçiler ve emekçiler tarafından coşkuyla kutlanır. 1 Mayıs resmi tatildir.1 Mayıs kutlamaları İstanbul başta olmak üzere tüm ülkede sendikaların ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla kutlanır

1 MAYIS'TA KİMLER TATİL YAPACAK?

Bu yıl ki 1 Mayıs kutlamaları Pazartesi gününe yani hafta içine denk geliyor. 1 Mayıs'ın resmi tatil edilmesinin ardından bu günün hafta içine denk gelmesi durumunda okullar, bankalar, hastaneler, devlet daireleri ve kamu kurumlarında da tatil ilan edilmektedir. İşçi bayramı kutlamaları nedeniyle Pazartesi günü okullar da tatil olacak. Bu sayede öğrenciler 1 Mayıs 2017 pazartesi günü 1 gün süreyle tatil yapabilecekler. Bankalar da 1 Mayıs günü tatil olacak. Ayrıca aynı gün hastanelerin sadece Acil Poliklinikleri hizmete açık olacak. Normal poliklinikler ise resmi tatil olmasından dolayı hizmet vermeyecek.


İstanbul Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs kutlamalarına izin çıkmadı

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ TARİHÇESİ
 
İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.
 
Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.
 
Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

İLK KEZ 1923'te "RESMİ" OLARAK KUTLANDI 

Dünyada 1890’lı yıllara uzanan İşçi Bayramı, Osmanlı Devleti sınırlarında ilk olarak 1911'de Selanik'teki tütün, pamuk ve liman işçilerince kutlanırken İstanbul'daki ilk kutlama 1912 yılında gerçekleşti. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı nedeniyle ara verilen 1 Mayıs kutlamaları, uzun bir aradan sonra 1921'de yapıldı. Türkiye Sosyalist Fırkasının (TSF) çağrısı üzerine İstanbul işçileri mayısın birinci pazar günü tatil yaptı. TSF merkezindeki bayramlaşmadan sonra partinin Genel Başkanı Hüseyin Hilmi Bey ve üç delege, sadrazamı ziyaret etti.

RESMİ TATİL OLDU 
Milli Güvenlik Konseyi'nce 12 Eylül döneminde resmi tatil olmaktan çıkarılan 1 Mayıs, Nisan 2009'da "Emek ve Dayanışma Günü" olarak resmi tatil ilan edildi. Bu kararın ardından 2 yıl boyunca kutlamalar Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen, DİSK, Memur-Sen, Hak-İş ve KESK'in yanı sıra sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin katılımıyla kutlandı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
irem 1 yıl önce

çok mantıksız bir yazı