Bu haber kez okundu.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü darbe şehitlerimizin anısını yaşatacak
Boğaziçi Köprüsü ya da Birinci Köprü'nün adı '15 Temmuz Şehitler Köprüsü' oldu. Boğaziçi Köprüsü'nün yeni adını Başbakan Binali Yıldırım dün düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıkladı. İşte 15 Temmuz Şehitler Köprüsü detayları...

15 Temmuz darbe girişimi gecesi darbeci askerlerin ilk hedefi Boğaziçi Köprüsü'ydü. İstanbul Avrupa Yakası'na geçişleri engellemek için darbeciler tarafından tek yönlü olarak kapatılan Boğaziçi Köprüsü'nde çok sayıda vatandaş darbeye direnmek için toplanmış, ancak darbeci askerlerin açtıkları ateş sonucunda bazı vatandaşlar şehit düşmüştü. İşte darbecilerin silahsız ve savunmasız vatandaşları Boğaziçi Köprüsü üzerinde haince şehit etmelerinden dolayı Boğaziçi Köprüsü'nün yeni adı ''15 Temmuz Şehitler Köprüsü'' olarak değiştirildi.

Başbakan Binali Yıldırım, Boğaziçi Köprüsü'nün yeni adını '15 Temmuz Şehitler Köprüsü' olarak değiştirildiğini açıkladıktan sonra darbe girişimine direnerek Ankara'da ve İstanbul'da şehit olanlar için 'Şehitler Anıtı' kurulacağını da açıkladı.

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ'NÜN YENİ ADI NEDEN '15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ' OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ?

Darbeci cunta 15 Temmuz 2016 gecesi yaptıkları hain planları devreye sokmuş, Türkiye'nin yönetimini ele geçirmek için harekete geçmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast yaparak öldürmeyi planlayan darbecilerin bu darbe kalkışması halkın meydanlara inerek direniş göstermesiyle engellenmişti. Darbeciler İstanbul ve Ankara'da tankları yollara indirmiş, uçak ve helikopterler ile halkın, Meclis'in ve MİT Müsteşarlığı'nın üzerine ateş açarak bombalar yağdırmıştı. Darbeci askerlerin silahsız sivil halkın üzerine açtıkları ateş sonucunda ise 246 sivil vatandaş şehit oldu. Darbe girişimi gecesinde darbeci askerlerin ilk hedefi ise İstanbul Boğaziçi Köprüsü oldu. Askerler tanklarla köprünün üzerine gelerek Avrupa Yakası'na geçişleri kapattı. Bunun üzerine sivil vatandaşlar Birinci Köprü'ye gitti ve darbeye karşı cesur bir direniş sergiledi. Ancak köprü üzerindeki darbeci askerler silahsız ve savunmasız olan vatandaşların üzerine gözlerini kırpmadan ve hedef gözeterek ateş açtılar. Akıllardan kazınmayan görüntülere sahne olan o gecede Boğaziçi Köprüsü üzerinde yaklaşık 10 sivil vatandaş şehit oldu. Türkiye genelinde ise toplam 246 sivil vatandaşlar darbecilerin silahlarından çıkan kurşunlarla hayatını kaybetti. İşte bu nedenden dolayı darbe gecesi şehit olan vatandaşların unutulmaması, yıllar boyu hatırlanması ve onların anısına Boğaziçi Köprüsü'nün yeni adı '15 Temmuz Şehitler Köprüsü' olarak değiştirildi.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM'IN '15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ' AÇIKLAMASI

Başbakan Binali Yıldırım darbecilerin 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde ilk hedefleri olan ve vatandaşlarımızın şehit edildiği Boğaziçi Köprüsü'ne '15 Temmuz Şehitler Köprüsü' adının verileceğini açıkladı. 25 Temmuz 2016'da yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında konuyla ilgili açıklama yapan Binali Yıldırım, "İstanbul ve Ankara'da birer şehitler anıtı kurulması bugünkü Bakanlar Kurulunda kararlaştırdığımız diğer bir konudur. Darbecilerin ilk hedefi olan ve vatandaşlarımızın şehit edildiği Boğaziçi Köprüsü'nün adının '15 Temmuz Şehitler Köprüsü' olarak değiştirilmesine de karar verilmiştir." dedi.

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ '15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ'

Boğaziçi Köprüsü ya da Birinci Köprü olarak bilinen İstanbul Anadolu Yakası ile İstanbul Avrupa Yakası'nı birleştiren köprüsünün yeni adı '15 Temmuz Şehitler Köprüsü' oldu. Yeni adıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Karadeniz ile Marmara Denizi'ni birbirine bağlıyor. İstanbul Boğazı üzerinde bulunan üç asma köprüden birisidir. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün (Boğaziçi Köprüsü) ayakları Avrupa Yakası'nda Ortaköy; Anadolu Yakası'nda ise Beylerbeyi semtleri arasında kalıyor.

İstanbul Boğazı üzerine inşa edilen ilk köprü olmasından dolayı halk arasında Birinci Köprü olarak adlandırılmıştır. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü (FSM) ile birlikte İstanbul'un iki yakası arasındaki kara ulaşımını sağlayan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün yapımına 20 Şubat 1970 tarihinde başlandı. Köprünün açılışı ise 30 Ekim 1973 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50.'nci yıldönümü şerefine düzenlenen resmi devlet töreniyle yapıldı. Boğaziçi Köprüsü'nün adı 25 Temmuz 2016 günü yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda alınan kararla ''15 Temmuz Şehitler Köprüsü' olarak değiştirildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×