Bu haber kez okundu.

29 Temmuz 2017 Ehliyet sınavı sonuçları açıklandı! MEB sonuç öğrenme ekranı

29 Temmuz 2017 Cumartesi ehliyet sınavı sonuçları sorgu ekranı MEB MTSAS giriş paneli üzerinden erişime açıldı. Binlerce sürücü adayı ehliyet sonucu ne zaman açıklanacak diye merak ederken, Milli Eğitim Bakanlığı motorlu taşıtlar sınav sonucu açıklaması geldi. Ehliyet sonuçları bugün meb.sonuc.gov.tr adresinden erişime açıldı.

Ehliyet sınav sonuçları MEB sonuç sorgu sayfasında açıklandı. Ehliyet sonuç puan bilgisi adayların adreslerine posta ile gönderilmeyecek. 11 Şubat ehliyet sonuçları online olarak meb sonuc sorgu sayfasından öğrenilecek. Sürücü adayları sınavda aldıkları puan bilgisini öğrenmek için sonuç sorgulama ekranı girişi yaparak TC kimlik no ile ehliyet sınav sonucu öğrenme imkanı bulacaklar.

EHLİYET SINAV SONUÇLARI SORGULAMA 11 ŞUBAT 2017

Binlerce sürücü adayının 29 Temmuz 2017 cumartesi günü girdiği ehliyet sınavı sonuç bilgisi meb.gov.tr adresinden T.C. kimlik no ve aday numarası ile öğrenilecek. 2017 Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri (MTSK) sınav takvimine göre ehliyet sonuçları 29 Temmuz 2017 bugün açıklandı. Sonuçları aşağıdaki MEB ehliyet sonucu öğrenme ekranı üzerinden sorgulayabilirsiniz. Ehliyet sınavında adayların konulara göre sorulara verdikleri doğru yanıt sayısı belirlenir. Sınavda verilen yanlış yanıtlar değerlendirmeye alınmaz. Doğru cevaplanan her soru üzerinden her bir ders 100 puan üzerinden hesaplanarak alınan puan ortaya çıkar.

SINAVDAN GEÇENLER DİREKSİYON SINAVINA GİRECEK

Ehliyet sınav sonucu puan bilgisi öğrenen adayların bir sonraki girecekleri sınav ise direksiyon sınavıdır. Ehliyet sınav sonucu 70 puan ve üzeri alan adaylar için direksiyon sınavı çok önemlidir. Burada yapılacak sürüş testinden 70'in üzerinde puan alan adaylar ehliyet sahibi olmaya hak kazanırlar. Direksiyon sınavı puanı düşük olan adaylar ise bir sonraki sınava girmek zorundalar.

EHLİYET SINAVI SORULARI 50 SORUYA 60 DAKİKA SÜRE

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurslara kayıt yaptıran adaylar, test sınavına girerler. Bu sınavda motor bilgisi, ilk yardım bilgisi ve trafik bilgisi konularındaki bilgileri ölçülür. Teorik bilgilerin test edildiği sınavda, sürücü belgesi almak için kursa giden adaylara 23 soru trafik, 12 soru ilk yardım, 6 soru trafik adabı ve 9 soru motor bilgisi olmak üzere toplam 50 soru sorulur. Adaylara 50 soruluk testi cevaplamaları için 60 dakika süre verilir. Bu sınava M, A1, A2, A, B1, B, D1, D, C1, C,  ve F sınıfı ehliyet almak isteyen adayların girmesi şarttır. Sınav sonucu 70 ve üzeri olan adaylar ise daha sonraki bir tarihte direksiyon sınavına girmeyi hak ederler. Araç kullanmak için trafik kurallarına ne kadar hakim olduğu tespit edilen adaylar, direksiyon testinde başarılı olmaları halinde, stajyer ehliyet almaya hak kazanırlar.

EHLİYET SONUÇLARI 11 ŞUBAT MTSAS SONUÇ EKRANI

Sınav sonuçları, http://www.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır. Kursiyerler, bu adresten Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınav Sonuçları linkinin üzerine tıklayarak açılacak sayfadan, T.C. kimlik numarasını girerek sınav sonuçlarını öğrenebilecektir. Ayrıca, Özel MTSK müdürlükleri Özel MTSK Modülünden kurum kodunu ve şifresini girerek, müdürlüklerinden sınava girenlerin sonuç listesini çıkaracak ve kursiyerlere tebliğ edecektir.

Tuğçe ŞEN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×