Bu haber kez okundu.

30 Ağustos Zaferi için ilk tören Anıtkabir'de yapıldı
30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 94'üncü yıl dönümünde ilk tören Anıtkabir'de gerçekleşti. Bir dizi yenilikler de göze çarpan Anıtkabir'de bu yıl ilk defa yüksek noktalara keskin nişancılar ve Özel Harekat Polisleri yerleştirildi. Daha önce Anıtkabir'in güvenliğini askerler sağlıyordu.

Başkomutan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, bakanlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, Anıtkabir'deydi.

Bu yıl 30 Ağustos törenlerinde yaşanan bir diğer ilk ise Anıtkabir avlusunda daha önce yalnızca askerler bulunuyordu. Bu yıl ise siviller ve askerler yan yana bulunuyor. Sivillerin arasında 15 Temmuz gazileri de yer alıyor.15 TEMMUZ RUHU GÜVENCEMİZ

Anıtkabir'deki 30 Ağustos törenindeki aslanlı yol yürüyürüşünün ardından Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakıldı, Saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı ve beraberindekiler arından Misak-ı Milli kulesine geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir özel defterini imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Anıtkabir özel defterine yazdığı metinden, ''Ülkemizi bu kutlu yürüyüşünden alıkoymak isteyen terör örgütlerinin hain saldırılarına aldırmadan ihanet çetelerini bozguna uğratarak, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde istikbal mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu yıl hayata geçirdiğimiz Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi ülkemizin gurur kaynağı olan tarihi projeler, mücadele azmimizin birer tezahürüdür. Aziz milletimizin tıpkı 94 yıl önce olduğu gibi tüm farklılıklarını bir tarafa bırakarak 15 Temmuz gecesi ortaya koyduğu irade en büyük güven kaynağımızdır.'' sözlerini okudu.

Protokol ziyaretinin ardından Anıtkabir'i önce Ankara Garnizonu'ndan askerler, daha sonra da vatandaşlar ziyaret etti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×