Bu haber kez okundu.

4 Bakanlık FETÖ'nün yurtdışı gücünü bitirecek
FETÖ'yü bitirecek 6 tarihi adım için 4 Bakanlık harekete geçti. İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı FETÖ ile yurtdışında da mücadele kapsamında önemli adımlar attı. Bu kapsamda ilk olarak FETÖ'nün para musluğu kesilecek.

Bu kapsamda dünyadaki bir çok ülkeden FETÖ'ye bankalar aracılığıyla aktarılan karapara trafiği ilk kez resmi olarak ortaya kondu. Okullar ve dernekler başta olmak üzere dünyadaki yapılanma üzerinden milyarlarca dolarlık karaparanın izlediği yol haritası çıkarıldı. Terörün finansmanına destek veren, karapara aklayan kurum ve kişilerin listesi oluşturuldu.

FETÖ'NÜN FİNANSÖRLERİ İZLENİYOR

Maliye Bakanlığı şüpheli para transferleri işlemleri için durdurma yetkisini kullanırken, FETÖ'nün yurtdışındaki ve kaçırdıkları varlıkları için MASAK gerekli başvuruları yaptı. Darbe girişiminde doğrudan rol oynayan şirketlerin mal varlıklarının dondurulması için girişimler de başladı.

Dışişleri Bakanlığı'nca ilgili ülkelerdeki Büyükelçilikler kanalıyla FETÖ tarafından organize edilen Türkçe Olimpiyatları'nın yasaklanması için atağa geçildi. Dışişleri Bakanlığı'nın yanı sıra ilgili bakanlıklar da muhataplarıyla, örgütün, tüm anaokulu, ortaokulu, liseleri ve üniversiteleri terör yuvası haline getirdiğine dikkat çekerek kapatılması gerektiğini anlatıyor.

FETÖ'NÜN 140 ÜLKEDEKİ OKULLARI İÇİN KAPATMA BAŞVURUSU

ABD, Afrika ve Avrupa başta olmak üzere 140 ülkedeki okulların örgüt propagandası yaptığı ve üye yetiştirdikleri gerekçesiyle kapatılması için resmi başvurularda bulunuldu. Afrika ülkelerinden örgüte yakın işadamlarına ait bilgiler de isteniyor. Almanya'da da örgütün finansörü olan firmalar üzerinden doğrudan örgüte para aktaran 62 kişinin iadesi için resmi başvuru yapıldı.

DIŞİŞLERİ HAREKETE GEÇTİ

Dışişleri Bakanlığı kumpas davalarının savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçen'in ardından örgütün yönetici kadroları için resmi başvuruları yapıyor. Bunlar hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma', 'terörün finansmanına dair yasaya muhalefet' ve 'nitelikli dolandırıcılık' başlıklarında arama kararları çıkarıldı. Avrupa'ya kaçan örgüt yöneticilerinin iadesi için de diplomatik temaslar hız kazandı. ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde haftalık ve aylık gazeteler ile internet sitelerinin de kapatılması için Ulaştırma Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumlar muhataplarıyla temasa geçti. Örgüt propagandası yapan yayınlara son verilmesi istendi. Ayrıca örgütün iş dünyasına yönelik operasyonlar da devam ederken Türkiye genelinde de 4 bine yakın kurum ve kuruluşta incelemeler sürüyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×