Bu haber kez okundu.

8 bin kişilik göreve iade listesinde öğretmen ve polisler var!

Darbe girişimi sonrasında başlatılan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları kapsamında devletin tüm kurumlarındaki terör örgütü yapılanmasının temizlenmesi için büyük temizlik operasyonu başlatılmıştı. Halen devam eden soruşturmalar sonucunda ise binlerce öğretmen, polis, asker, akademisyen, öğretim üyeleri ve kamu memurları ihraç edildi. FETÖ bağlantısı şüphesiyle meslekten uzaklaştırılanların itirazlarının ise 4 komisyon tarafından incelendiği, ihraç kriterlerinin daraltıldığı ve bu kapsamda 8 bin kişinin göreve iade edildiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ''At iti it izine karışmasın'' uyarısından sonra FETÖ'yle mücadelede mağduriyetlerin yaşanmaması için soruşturmalar titiz bir şekilde ele alınıyor. Terör örgütü FETÖ ile irtibatlı olduğu iddiasıyla kamu kurumlarından uzaklaştırılan 8 bin kişi göreve iade edilirken, asılsız ihbar yapanlar için de ceza uygulanmasına karar verildi.

İTİRAZLARI 4 KOMİSYON İNCELİYOR

Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bugüne kadar 131 bin kişi hakkında işlem yapıldı. FETÖ ile bağlantısından şüphelenilen 80 bin kişi ise açığa alınarak görevden uzaklaştırıldı. Öte yandan Adalat Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere 80 binin üzerinde işe iade için itiraz dilekçesi ulaştı. OHAL kapsamında çıkarılan KHK'lar ile ihraç edilen ve açığa alınan kişilerin itirazları 4 komisyon tarafından büyük bir titizlikle inceleniyor. Gelen itiraz dilekçeleri, delil kabul edilen belgeler, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet İstihbarat'taki kayıtlar da göz önüne alınarak dikkatle inceleniyor. Eğer herhangi bir hata söz konusu ise hemen düzeltme yoluna gidiliyor.

FETÖ incelemelerinde özellikle terör örgütü bağlantısı olan kuruluşlarda üyelik ya da yöneticilik, örgütün gizli haberleşme programı ByLock kullanılıp kullanılmadığı, 17-25 Aralık sonrası Bank Asya'da hangi tür işlemlerin yapıldığı gibi kriterlere bakılıyor.

İHRAÇLAR VE GÖREVE İADE EDİLENLER

Darbe girişiminin ardından başlatılan ve halen kararlılıkla sürdürülen FETÖ soruşturmaları kapsamında bugüne kadar kamu görevinden ihraç edilen memurların sayısı 80 bine ulaştı. Açığa alınarak soruşturma sürecinde olan kişi sayısı ise 57 bin civarında. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ihraç edilenlerin sayısı yaklaşık 30 bini bulurken, Emniyet Müdürlüğü'nden ihraç edilen polislerde bu rakam 10 bine ulaşmış durumda. HSYK tarafından meslekten çıkarılan 3 bin 300 hakim ve savcı var. Milli Savunma Bakanlığı'ndan 3 bin 700 askeri personel, Sağlık Bakanlığı'ndan aralarında doktor ve hemşirelerinde de olduğu 2 bin 845 sağlık çalışanı, Üniversitelerden ise aralarında profesör, doçent, öğretim görevlileri ve akademisyenlerin de olduğu 2 bin 781 kişi ihraç edildi.

3 BİN 400 ÖĞRETMEN GÖREVE İADE EDİLDİ

Görevden alınan kamu görevlileri yapılan değerlendirmeler sonucunda FETÖ'yle herhangi bir bağlantılarının olmaması durumunda göreve iade ediliyor. En sonra 3 bin 200 emniyet mensubunun iadesi gerçekleşmişti. Eğitim, Sağlık ve Adalet kurumları başta olmak üzere diğer devlet dairelerinden işe iade edilenlerin toplam sayısı 8 bine yaklaştı. ByLock kullandıkları şüphesiyle açığa alınan 3 bin 400 öğretmen de görevlerine geri döndü.

ÖRGÜTLE ORGANİK BAĞI OLANLARA AF YOK

Soruşturmalar kapsamında özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sırasında FETÖ'den yana aktif rol alan terör örgütü mensuplarına kesinlikle af yok. Aktif Eğtiim-Sen'e kısa süreliğine üye olmuş ve örgütle organik bir bağı olmayan kişiler mesleklerine iade ediliyor. Ancak 15 Temmuz'da kadar sendika üyeliği devam eden veya yöneticilik yapan kişiler ne olursa olsun iade edilmiyorlar. Görevden alma noktasında Bank Asya'ya yönelik uygulanan kriterler de esnetildi. İkinci taramanın yapıldığı soruşturmada, arabasını veya evini satarak Bank Asya'ya yüklü miktarda para yatırmış olanlar meslekten ihraç ediliyor. FETÖ'cü ihbarların da ise asılsız ihbarda bulunan kişiler için ceza uygulaması getirildi. (SABAH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Mevlüt Çadırcı 2 yıl önce

Sn Editör.
Ben 672 khk ile ihraç edildim.İhraç kriterleri değişti denildi ümitlendim. Fakat dönüş khk ları na bakarsak, haberinizi yanında. , dağ fare ilişkisi var.Mesela ben sendika dan 15 temmuzdan aylar önce istifa ettim.Bank Asya ile de müşteri ilişkim dışında işim olmadı.Yani belli bir dönemde yüklü para v.s. Ama hala bir gelişme yok
Bu haberleri rating amaçlı yapmıyorsunuzdur umarım.Çünkü büyük ümitlerle , gayretlerle. , yokluk içinde
Çalışıp didinerek elde ettiğimiz mesleğimiz elimizden alındı. 3 çocuk bizden ekmek istiyor.Özelde de çalıştırilmıyoruz

Misafir Avatar
abchaber 2 yıl önce @Mevlüt Çadırcı

Merhaba Mevlüt bey;

Haberlerimizi kesinlikle rating amaçlı yapmadığımızı bilmenizi isteriz. Sitemizdeki haberlerin tümü resmi kaynaklardan alınan bilgiler ve açıklamalar doğrultusunda yazılmaktadır.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Nur 2 yıl önce

Olan fakir fukara çocuklarına oluyor ihraç olan memurlara bakın hangisi zengin fakirlikle yurtlarda kalmışlar okumuşlar milletimize silah sıkanı asın darbe günü çalışan milletini devletini savunan memurun vs ne suçu var. Böyle bir dünyada yaşıyoruz kurunun yanında yaş da yanıyor hem kurudan daha çok yanıyor

Avatar
Adalet 1 yıl önce

Birde iade var diye yaygara kopariyorlar l. Hani nerde iade daha ne ile suçlanıyorum onu bile bilmiyorum.dağ fare benzetmesi de harika olmuş