Bu haber kez okundu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 24 Ağustos'ta geliyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TGRT Haber'deki konuşmasında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Türkiye'ye geleceği tarihi açıkladı. Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşının Türkiye'ye 24 Ağustos 2016 tarihinde geleceğini, 25 Ağustos 2016 tarihinde ise ayrılacağını belirtti.

Avusturya ile ilgili açıklamalarda da bulunan Çavuşoğlu Avusturya'nın 'radikal ırkçılığın' başkenti olduğunu söyledi.  Çavuşoğlu, Avusturya Başbakanı'nın Türkiye karşıtı sözlerini 'çirkin' olarak nitelendirdi.

JOHN KERRY KİMDİR?

Kerry 11 Aralık 1943'te Colorado eyaletinin Denver şehrinde dünyaya geldi. Babası tüberküloz hastalığına yakalanmıştı, doğumundan kısa süre sonra Massachusetts'e taşındılar. Roman Katolik olarak yetiştirilen John Kerry; New Hampshire eyaletinin Concord şehrinde bulunan St. Paul Özel Lisesinden mezun oldu. Yale Üniversitesi'nde eğitimine devam eden Kerry; 1965 yılında üniversitedeki Skull and Bones adındaki derneğe üye seçildi. Ertesi yıl da mezun oldu.

John Kerry Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne katıldı ve Vietnam Savaşı sırasında 1969 yılına kadar hizmet verdi. Amerika'ya geri döndüğünde, Savaş Karşıtı Vietnam Gazileri (VVAW) basın sözcüsü oldu. 1978'de Amerikan Vietnem Gazileri'nin kurucularından biri oldu.

1976 yılında Boston College'de hukuk eğitimi alan Kerry; Middlesex County, Massachusetts'de 1977-1982 yılları arasında seçimlerde eyaletin baş savcısı olarak seçildi. 1982'den 1984'e kadar vali yardımcısıydı. 1984 yılında da Demokrat Parti'den senatoya seçildi.

1987 ve 1989 yılları arasında Demokrat Parti'nin Senato Seçim kampanyasının başkanıydı. Senatoya 1990, 1996, ve 2002 yıllarında tekrar seçildi. 2001-2003 yılları arasında senatodaki Küçük Firmalar Komitesi başkanıydı. Dönemi 3 Ocak 2009'da sona erdi.

2003 yılında, Kerry 2004 seçimlerinde Amerikan Başkanlığı'na aday olacağını açıkladı. Demokrat Partinin önseçimlerinin ilk etabınıIowa eyaletinde 19 Ocak 2004 tarihinde kazandı. Rakipleri Howard Dean ve John Edwards'ı yenmeyi başardı.

John Kerry Demokratik Partinin ön seçimlerini büyük bir çoğunlukla kazanırken; takipçisi John Edwards oldu. Howard Dean ve General Wesley Clark ise aldıkları oyların azlığı sebebiyle seçimlerden çekildiler.

Birçok basın kuruluşunda John Kerry'nin başkanlığı nasıl olacak diye tartışılırken (Times ve Newsweek) ; George Walker Bush'un karşısında güçlü bir aday olarak görülüyor, savaş karşıtı olan Kerry'nin Bush karşısında Demokratların en büyük silahı olduğuna inanılıyordu. John Edwards'ı başkan yardımcısı adaylığına gösteren Kerry, 2004 seçimlerini küçük bir farkla kaybetti.

(HABERTURK)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×