Bu haber kez okundu.

ABD gemisine saldıran Husiler kimdir?

ABD Savunma Bakanlığı, Kızıldeniz'de konuşlu olan USS Mason isimli destroyerinin, Yemen'deki silahlı grup Husiler tarafından roketle vurulduğunu açıklamıştı. Ölen ya da yaralanan kimsenin olmadığı saldırı sonrasında ise ''Husiler kimdir'' sorusu araştırılmaya başlandı. 

HUSİLER ABD GEMİSİNE SALDIRDI

Pentagon sözcüsü Peter Cook dün yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Kızıldeniz açıklarındaki USS Mason adlı gemisinin Yemen'deki Husilerin yer aldığı bölgeden atılan füzelerle hedef alınarak vurulduğunu duyurdu. Saldırı sonrasında ABD donanmasındaki Nitze savaş gemisiyle Husilere ait üç radar mevzisinin imha edildiği açıklandı.

Yıllardır Yemen'deki kitlesel eylemleriyle dünyanın yakından takip ettiği Husiler, bu saldırıyla birlikte yeniden karşımıza çıktı. Husilerin kim oldukları ve amaçlarının ne olduğu da merak konusu oldu.

Yemen Husileri

HUSİLER KİMDİR?

Hüseyin Bedreddin el Husi tarafından Yemen'de kurulan Husiler, ismini de kurucusunun soyadından almıştı. İlk silahlı ayaklanmayı 2004 yılında başlatan grup silahlı olduğu gibi İran tarafından mali ve askeri olarak desteklenmektedir. 2015 yılında Amran şehrini ele geçiren örgüt yine aynı yıl darbe yaparak San'a ve parlamentoyu ele geçirmişlerdir. ''Allah büyüktür, İsrail'e ölüm, Amerika'ya ölüm, Siyonizme lanet, İslam'a Zafer'' sloganı ile faaliyetlerine devam eden Husilerin bayrağında yine bu slogan yer almaktadır. Günümüzde örgütüne 10 bine yakın silahlı militanı ve 120 bin kadar da sivil destekçisi olduğu tahmin edilmektedir. Husi gruplar Şii mezhebinin üç kolundan birisi olan Zeyd mezhebindedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×