Bu haber kez okundu.

Adalet Bakanlığı'na personel alım şartları açıklandı
Adalet Bakanlığının personel alımı ilanı haberimizde. Adalet Bakanlığı adli ve idari yargı için 3000 hakim ve savcı alımı yapılacağını duyurdu. 'Kamu Personeli Alım İlanları' internet sitesinden yayımlanan hakim ve savcı alımı ilanına göre başvurular 11-20 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılacak.

Adalet Bakanlığı hakim ve savcı alım ilanında 2 bin adli yargı hakim ve savcı adayı, 200 idari yargı hakim adayı, 700 avukatlıktan gelme adli yargı hakim ve savcı adayı ile 100 avukatlıktan gelen idari yargı hakim adayı alınacağı duyuruldu. 

Adalet Bakanlığı hakim ve savcı adayı başvuruları 11 - 20 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılacak. Yazılı yarışma sınavı ve mükalat ile alınacak olan hakim ve savcı adayları ÖSYM tarafından, 24 Aralık Cumartesi günü Ankara'da iki oturum halinde yapılacak olan sınava katılacaklar.

Adalet Bakanlığı hakim ve savcı alımına ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle;

''26 Kasım 2016 tarihinde yapılacak olan Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adaylığı, İdari Yargı Hâkim Adaylığı, Avukatlık Mesleğinden Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adaylığı İle Avukatlık Mesleğinden İdari Yargı Hâkim Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı ile ilgili ilan 2 Temmuz 2016 tarihinde Posta Gazetesi’nde yayımlanmıştır.

Anılan gazetede yayımlanan Yazılı Yarışma Sınavlarına İlişkin İlanın;

( A ) maddesi;
2016 dönemi için tespit edilen ihtiyaç durumuna göre Bakanlığımızca yazılı yarışma sınavı ve mülakat ile  9-5 dereceli kadrolara;

1) 2000 adli yargı hâkim ve savcı adayı,
2) 200 idari yargı hâkim adayı,
3) 700 avukatlık mesleğinden adli yargı hâkim ve savcı adayı,
4) 100 avukatlık mesleğinden idari yargı hâkim adayı,

Alınacak olup, yazılı yarışma sınavı, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 24 Aralık 2016Cumartesi günü Ankara’da 2 oturum halinde yapılacaktır.

( B ) maddesinin ilk paragrafının ilk cümlesi;

Başvurular, 11 - 20 Ekim 2016 tarihleri arasında bireysel olarak internet aracılığıyla veya ÖSYM başvuru merkezleri (Tüm il/ilçe ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri) aracılığıyla elektronik ortamda alınacaktır.

( B ) maddesinin onuncu paragrafının ilk cümlesi;

Sınav ücreti, 11 - 21 Ekim 2016 tarihleri arasında ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ÖSYM adına yatırılacaktır.

( R ) maddesi;

Adli Yargı Sınavında; Genel Başarı Puanı sıralamasına göre en yüksek puan alan adaydan başlanmak üzere ilan edilen kadronun (2000) iki katı fazlası olan 6000 aday mülakata katılmaya hak kazanacaktır. 6000 inci aday ile aynı puanı alan adaylar da Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak mülakata çağrılacaktır. 70 ve üzeri puan alanların sayısı 6000’i bulmazsa sadece 70 ve üzeri puan alan adaylar mülakata çağırılacaktır.

İdari Yargı Sınavında; Genel Başarı Puanı sıralamasına göre en yüksek puan alan adaydan başlanmak üzere ilan edilen kadronun (200) iki katı fazlası olan 600 aday mülakata katılmaya hak kazanacaktır. 600 üncü aday ile aynı puanı alan adaylar da Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak mülakata çağrılacaktır. 70 ve üzeri puan alanların sayısı 600’ü bulmazsa sadece 70 ve üzeri puan alan adaylar mülakata çağırılacaktır.

Adli Yargı-Avukat Sınavında; Genel Başarı Puanı sıralamasına göre en yüksek puan alan adaydan başlanmak üzere ilan edilen kadronun (700) iki katı fazlası olan 2100 aday mülakata katılmaya hak kazanacaktır. 2100’üncü aday ile aynı puanı alan adaylar da mülakata çağrılacaktır. 70 ve üzeri puan alanların sayısı 2100’ü bulmazsa sadece 70 ve üzeri puan alan adaylar Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak mülakata çağırılacaktır.

İdari Yargı-Avukat Sınavında; Genel Başarı Puanı sıralamasına göre en yüksek puan alan adaydan başlanmak üzere ilan edilen kadronun (100) iki katı fazlası olan 300 aday mülakata katılmaya hak kazanacaktır. 300 üncü aday ile aynı puanı alan adaylar da mülakata çağrılacaktır. 70 ve üzeri puan alanların sayısı 300’ü bulmazsa sadece 70 ve üzeri puan alan adaylar Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak mülakata çağırılacaktır.

Şeklinde değiştirilmiştir.

Yukarıda belirtilen değişiklikler haricinde ilandaki diğer hususlar ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.''
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×