Bu haber kez okundu.

Adana Başsavcılığı kimyasal saldırıda ölenlerin otopsi sonucunu açıkladı

İdlib'deki kimyasal katliamda ölenlerden 3'ünün cenazesi otopsi yapılmak üzere Adana'ya götürüldü. Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler Kimyasal Silahları Yasaklama Organizasyonu üyelerinin de katıldığı otopside Esed'in saldırıda kimyasal içerikli silah kullandığı resmen doğrulandı. Adana Başsavcılığı otopsi sonucu açıklamasında, ''Yoğun kimyasal gaza maruz kalarak öldüler'' ifadelerine yer verdi.

Başsavcılık, cenazelerden alınan doku ve kan örneklerinin GATA Adli Tıp birimine gönderildiğini belirtti. Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan yazılı açıklamada, Suriye'nin İdlib vilayetinde 4 Nisan 2017 günü meydana gelen saldırıda yaşamını yitiren 3 Suriye vatandaşın otopsi yapılmak üzere Adana Adli Tıp Kurumu Başkanlığına sevk edildiği hatırlatıldı.

ADANA BAŞSAVCILIĞI: YOĞUN KİMYASAL GAZA MARUZ KALARAK ÖLDÜLER

Otopsiye giren görevlilerin kimyasal madde tehlikesine karşı koruyucu elbise giydikleri belirtilen açıklamada, "Otopsideki ilk bulgulara göre, şahısların kimyasal boğucu gaza maruz kalmaları sonucu hayatlarını kaybettikleri ve akciğerlerinde yoğun ödem bulunduğu tespit edilmiştir. Otopsi sonunda alınan doku, plazma, kan, idrar, akciğer ve cilt örnekleri, kimyasal silah kalıntılarına yönelik gerekli analizlerinin yapılması için Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesine ve Adli Tıp Kurumu Başkanlığına gönderilmiştir. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler Kimyasal Silahları Yasaklama Organizasyonu temsilcilerine, talepleri üzerine incelemeleri için söz konusu örneklerden verilmiştir." denildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×