Bu haber kez okundu.

Adil Öksüz ile darbeyi yöneten FETÖ'cülerin isimleri belirlendi

Darbe girişiminin ikinci ve üçüncü sivil yöneticileri belli oldu. Darbe girişiminin bir numaralı sivil yöneticisi olduğu öne sürülen ve halen firari olarak hakkında yakalama kararı bulunan Adil Öksüz'ün, 15 Temmuz darbe girişimini Akıncı Üssü'nden yalnız yönetmediği, yanında darbenin iki numaralı ve üç numaralı isimleri olduğu öne sürülen Kemal Batmaz ile Elektronik mühendisi Harun Biniş'in olduğu belirtildi. İddialara göre Adil Öksüz, 13 Temmuz'da ABD'den Kemal Batmaz'la birlikte döndü.

ADİL ÖKSÜZ YALNIZ DEĞİLDİ

FETÖ'nün önce 'Hava Kuvvetleri imamı' olduğu söylenen ancak soruşturmalar neticesinde 'TSK imamı' olduğu ortaya çıkan Adil Öksüz'ün Amerika'ya 11 Temmuz'da yaptığı son seyahate yalnız gitmediği tespit edildi. Öksüz'e ABD yolculuğunda bir zamanlar Kaynak Holding'te Genel Müdür olarak görev yapan Kemal Batmaz isimli bir şahsın refakat ettiği belirlendi. Öksüz ve Batmaz'ın Türkiye'ye ise 13 Temmuz'da geri döndükleri belirlendi. Kemal Batmaz'ın 15 Temmuz'dan sonra Ankara'da tutuklanan ilk isimler arasında olduğu öğrenildi. Adil Öksüz'ün 1999 yılından beri Amerika'ya gidiş-dönüşünü inceleyen Başsavcılık çoğu kez Kemal Batmaz'ın aynı uçakta olduğunu tespit etti.

Adil Öksüz ve Kemal Batmaz

12 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Sürdürülen FETÖ soruşturması kapsamında Öksüz ve Batmaz ile birlikte 2016 Mart ayında ABD'ye giden 5 kişi ve darbe girişimi hazırlık toplantılarının yapıldığı evleri kiralayan 7 kişi olmak üzere toplam 12 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Gözaltı kararına ilişkin son dakika haberine göre 12 şüpheliden 6'sının yakalandığı belirtildi. Son olarak Adil Öksüz ile beraber 7 kişinin 11 Temmuz'da Amerika'ya seyahat ettiği 13 Temmuz'da Türkiye'ye döndüğü anlaşıldı.

ÜÇÜNCÜ SİVİL DE BELLİ OLDU

Akıncı üssündeki üçüncü sivil de belli oldu. Elektronik mühendisi Harun Biniş'in o gece Akıncı üssünde darbeyi yöneten isimler arasında olduğu öğrenildi. Harun Biniş şu anda tutuklu bulunuyor.

KEMAL BATMAZ KİMDİR?

Kemal Batmaz kayyum atanan Kaynak Holdinge bağlı Kaynak Kağıt AŞ'nin eski genel müdürü. Kayyum atanmadan önce Kaynak Kağıt'ın Genel Müdürlüğünü yapan Kemal Batmaz'ın 15 Temmuz darbe girişimini yöneten isimlerden biri olduğu belirlendi. Batmaz'ın, 11 Temmuz'da Adil Öksüz ile birlikte ABD'ye gittiğini, iki gün sonra yine Öksüz ile Türkiye'ye döndüğü belirlendi. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×